با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کارصمیمانه توصیه می شود که در پیوند موی طبیعی انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعدا دچار مشکلی از این بابت نگردند. با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می کنندکه متخصص کاشت و پیوند مو می باشند (و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمریکا گرفته اند)، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام «تخصص کاشت مو» وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماریهای پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پیوند موی طبیعی نمایند. با توجه به بمباران تبلیغات در مورد کاشت مو و زیبایی در مطبوعات، تلویزیون و به خصوص کانالهای ماهوارهای و این نکته که بسیاری از این تبلیغات به شدت وسوسه آور و فریبنده می باشند، تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شوید زیرا بعدا راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربایستی و خجالت مورد صالحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است.

در جراحی به روش FIT تیغ جراحی به کار برده نمی شود، واحدهای فولیکولی موهای بغل و پشت سر (و در برخی موارد موهای بدن) با ابزار ظریف و اختصاصی در شرایط کاملا استریل بصورت تک تک برداشته شده و با ابزار بسیار ظریف دیگری در قسمت طاس یا کم پشت سر، ابرو یا ریش پیوند می شود. چون موهای کاشته شده از نواحی برداشته می شوند که فاقد گیرنده برای هورمونهای مردانه می باشند لذا این مو ها تا پایان عمر باقی مانده و نخواهند ریخت.

توصیه های بعد از عمل

پس از عمل و برای کاهش عوارض یک روز استراحت در منزل کافی بوده و چند شب اول بهتر است که نیمه نشسته استراحت نمایند.

خودداری از انجام کارهای سنگین حرکات سریع سرفه های شدید برای یک click here هفته اول پس از عمل و جلوگیری از عوارض ضروری است .شروع فعالیت ورزشی سبک پس از هفته اول و شروع فعالیت های طبیعی ورزشی پس از هفته چهارم باعث کاهش عوارض میگردد و بلا مانع است.

شستشوی روزانه با شامپوی تجویز شده توسط پزشک متخصص بدون دستکاری و با اموزش داده شده از هفته سوم بعد از عمل اغاز شود تا تورم را کاهش دهد . خاراندن و کشیدن موهای پیوندی ممنوع است. شستشوی سر در بیست روز اول با ملایمت وبدون فشار مستقیم اب صورت گیرد.رعایت این نکات شما را در رسیدن به نتایج بهتر یاری خواهد کرد.

از جمله عوارض کاشت مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم پیشانی و بالای ابروها بعد از عمل ضعیف وزود گذر است . خارش در منطقه دهنده مو به علت جوش خوردن بخیه هاست .

بی حسی ومور مور شدن خفیف در منطقه گیرنده مو در هفته اول بعد از عمل زود گذر بوده وخود به خود بهبود می یابد وا زعوارض کاشت مو معمول پس از انجام عمل کاشت مو طبیعی میباشدکه جای نگرانی ندارد

شایع ترین عوارض کاشت مو جوش های کوچک در محل جراحی است که اهمیت چندانی نداشته و با شستشوی روزانه بر طرف میشود. درد در منطقه دهنده اغلب زود گذر بوده و با مصرف قرص استامینوفن کدیین برطرف میشود .

علائمی که بعد از چهار هفته نماییان میشود این است که ساقه های موهای کاشته شده وارد مرحله استراحت شده و میریزند و3تا 4ماه بعد رشد موهای کاشته شده از همان محل کاشت اغاز شده و پس از9  ماه قسمت محل پیوند مو حالت طبیعی به خود می گیرد.البته معمولا در هر فردی که این عمل انجام میدهد ممکن است مقداری ریزش موهای کاشته نشده نیز دیده شود که معمولا بیشتر در مناطقی که دارای موهای مینیاتوری زیادی است این اتفاق می افتد زیرا استرس جراحی پس از عمل باعث ریزش سریعتر موهای ضعیف شده در اثر هورمون میشود درجه این ریزش مو معمولا قابل پیش بینی نیست واز 2تا4 هفته پس از عمل شروع شده وتا 3الی6 هفته ادامه دارد ولی رشد مجدد به طور همزمان یا قبل از رشد گرافت های کاشته شده اتفاق می افتد این مسئله جای نگرانی ندارد.

تا یک ماه بعد از پیوند از استعمال دخانیات اجتناب کنید پس از حدود 3روز میتوان ویتامین ای واسپرین را شروع نمایید .

سوالات متداول

آیا موهای کاشته شده را می توان بلند کرد و اصلاً از لحاظ حجمی بصورت موهای کاملاً پرپشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشاننده پوست سر را دارد؟

البته که می توان موهای کاشته شده رابلند کرد و حالت داد. نتیجه عمل به عوامل زیادی از جمله وسعت منطقه کم مو،تعداد گرافت ها ی کاشته شده،رنگ و ضخامت موها و تکنیک کاشت موها بستگی دارد. در کاشت موی طبیعی سعی می شود با بکار گیری بهترین تکنیک های جراحی موهای ریخته شده را با موهای طبیعی ودر حال رشد خود فرد جایگزین کرده و خط موی جدیدی را برای او طراحی کرد که با سن و موقعیت وی هماهنگی کامل داشته باشد.

آیا بعد از عمل می توانم از کلاه گیس استفاده کنم؟

در هفته اول پس از پیوند استفاده از کلاه گیس (از هرنوع ) قدغن و در هفته دوم نیز بهتر است استفاده نشود ولی اگر اجبار به استفاده وجود دارد نبایستی از 12 ساعت در روز بیشتر استفاده شود.از هفته سوم کلاه گیس آزاداست.

بعد از عمل چند روز استراحت و یا مرخصی از محل کار لازم است؟

پس از عمل کاشت معمولاً مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سر کارش باز گردد.

آیا این عمل در 60 سالگی امکان پذیر هست یانه؟ بطور کلی آیا این کار محدودیت سنی دارد یا خیر؟

بهتر است فرد زمانی پیوند مو را انجام دهد که نسبتاً جوان و از نظر اجتماعی فعال است و می خواهد در کار و زندگی پیشرفت نماید.البته پیوند موی طبیعی حتی در دهه های 6 و 7 زندگی نیز نتایج خوبی خواهد داشت و در هر حال سن فرد بشرط اینکه از نظر وضعیت کلی سلامتی مشکلی نداشته باشد،فاکتور تعیین کننده ای نیست.

معمولاً چند جلسه درمان نتیجه قابل قبولی ایجاد می کند؟ در اکثر افراد 1 یا 2 جلسه.

آیا عمل پیوند مو دردناک است؟

پیوند موی طبیعی همیشه با بی حسی موضعی انجام و فرد هیچگونه دردی در جریان کار ندارد.

آیا ممکن است موهای کاشته شده مجددا بریزند؟

بهیچ وجه . خوشبختانه موهای جدید که از بانک مو یعنی پشت سر برداشته می شوند به اثرات هورمونهای مردانه(آندروژن ها)مقاوم بوده و پس از انتقال به نواحی کم پشت دچار ریزش نخواهند شد .در حقیقت این موها بطور مادام العمر و بصورت طبیعی رشد خواهند کرد . موهای کاشته شده نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی ندارند.

چه زمانی بهتر است که عمل کاشت مو و زیبایی را انجام دهم؟ آیا باید منتظر بمانم تا کاملا طاس شوم؟

جواب به این سؤال مشکل است.اگر کم پشتی موهای سر شما به حدی رسیده است که در زیر نور معمولی ،سفیدی پوست سر از لابلای موها به میزان زیادی دیده می شود شما کاندید مناسبی برای عمل پیوند و کاشت هستید. اکثراٌ این عمل را زمانی انجام می دهند که به اندازه کافی از موها ریخته شده ولی هنوز کاملاً طاس نشده اند. در کل بهتر است فرد زمانی اینکار را انجام دهد که نسبتاً جوان (45-25 سال) و از نظر اجتماعی فعال است و می خواهد در کار و زندگی پیشرفت نماید. البته کاشت حتی در دهه های 6 و 7 زندگی نیز به شرط اینکه فرد از نظر وضعیت کلی سلامتی مشکلی نداشته باشد، نتایج خوبی خواهد داشت. در صورتی که شروع فرآیند نازک شدن موها و طاسی در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست باشد، می توان باحتمال زیاد پیش بینی کرد که این فرد دچار طاسی شدید و کامل خواهد شد. در حالیکه اگر این اتفاق در دهه سوم و چهارم زندگی بیافتد می توان تصور نمود که که فرد مبتلا به کم مویی وسیع و شدید نخواهد گردید. این مسایل همگی در تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام عمل کاشت در یک فرد متقاضی پیوند مو تأثیر بسزایی دارند.

برای افرادی فضای خالی از مو در آنها زیاد است ، یک جلسه می توان برای کل آن کاشت موانجام داد؟

اگر موهای پشت سر شما(بانک مو ) پر پشت باشد ، می توان در 2 جلسه پیوند انجام داد و در هر جلسه بیشترین تعداد ممکن را کاشت. اکثر متقاضیان ، زمانی عمل کاشت برایشان فایده دارد که 4 – 3 هزار گرافت برای ایشان کاشته شود و طبق صحبت های قبلی با FUT و یا FIT به تنهایی نمی توان این تعداد گرافت را به دست آورد. در اینجا می توان هر دو روش را با هم ترکیب نموده و در دو روز متوالی (روز اول FUT و روز دوم FIT) برای بیمار پیوند مو را انجام داده تا تراکم کافی و قابل قبول بدست آید. با این روش ظرف دو روز مسئله طاسی بیمار تا حد زیادی حل شده و آرامش روحی و روانی برای وی بوجود خواهد آمد و تا زمانی که مناطق طاس جدید بوجود نیآیند مشکلی نخواهد داشت. در حقیقت اگر انتخاب بیمار بدرستی صورت گرفته و بخصوص فاکتورهای کلیدی از قبیل سن، وسعت و شدت طاسی و تاریخچه خانوادگی ریزش مو لحاظ شوند، با یک جلسه درمان برای دو روز به روش FUT + FIT می توان نتیجه قابل قبول و رضایت کننده بوجود آورد بطوریکه هم بیمار راضی باشد و هم وجدان پزشک احساس راحتی نماید.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)