کاشت مو به تکنیک جراحی گفتته می ‌شود که درآن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌ شود و طی آن ریشه ‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده میشوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف و یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. پیوند مو با پیوند پوست متفاوت است.

روش های درمان

روش اول : درمان های دارویی

مینوکسیدیل

که در حال حاضربه صورت محلول  به صورت  محلول  موضعی استفاده می گردد .  در چهار هفته اول استفاده معمولاً ریزش مو شدیدتر می گردد. سپس 90% موارد از هفته پنجم تا هشتم مصرف روند ریزش مو ثابت شده وسرانجام پس از این زمان به تدریج بر ضخامت موهای نازک شده افزوده می گردد. در نتیجه ، مصرف مداوم این دارو سبب افزایش پوشش سر توسط موهای موجود می گردد. در 20 تا 30 درصد مصرف کنندگان زیر سی سال ، این دارو تا حدودی سبب تحریک پیازموهای باقی مانده ورشد مجدد موها به خصوص در نواحی فرق سرخواهد شد. استفاده مداوم از این دارو برای حفظ نتیجه مطلوب ضروری است. ضمناً این  دارو درآینده نزدیک  به صورت خوراکی نیز قابل مصرف خواهد بود، البته به دلیل اینکه باید طولانی مدت مصرف شود داروی مناسبی نمی باشد.بیشترین تاثیر این دارو در جلوگیری از ریزش مو در ناحیه فرق به اثبات رسیده است.در صورت استفاده صحیح بر اساس دستورات پزشک ، این داروها عوارض خطرناکی ندارند.خانم های حامله نه تنها بایستی از خوردن این دارو اجتناب  کنند بلکه  باید حتی از دست زدن  به قرص های  فیناستراید هم بپرهیزند.

روش دوم : روش های کمکی

این روش ها شامل استفاده از اسپری پوشاننده ، موی مصنوعی واستفاده از کلاه گیس می باشند.استفاده از آنها به خصوص در موارد ریزش موی ناشی از محل زخم و جوش ها سبب استتار در این نواحی می گردد. اسپری های مذکور به صورت غیر تهاجمی و قابل برگشت سبب افزایش پوشش پوست سر و نشان دادن آن به طور موقت می شوند. استفاده از موهای مصنوعی به روش کاشت در حال حاضر پیشرفتهای بسیاری داشته است در این مرکز موی مصنوعی به شکل تار به تار و کاملا طبیعی داخل پوست سر کاشته می شود.

کاربرد کلاه گیس گرچه تا کنون روش شایعی به شمارمی رفته است ولی با توجه به بهره گیری از تکنولوژی های جدید پیوند موی طبیعی در چند سال اخیر استفاده از کلاه گیس در حال منسوخ شدن می باشد. استفاده از کلاه گیس نه تنها کار ساده ای نبوده بلکه اکثراً بسیار وقت گیروخسته کننده می باشد. مراقبت های ویژه، ترمیم و تنظیم چند ماه یک بار و بالاخره احساس غیر طبیعی داشتن و نیز ایجاد عفونت از جمله عوامل بیزاری استفاده کنندگان از آن وراغب شدن آنان به انجام پیوند موی طبیعی با گذشت زمان می باشد. نکته مهم دیگر اینکه کلاه گیس بر روی موهای موجود باقی مانده در سر اثر بسیار منفی داشته وسبب نازکی وریزش آنها می گردد که به آن Traumatic alopecia گویند.

روش سوم: FUT

درروش FUT (میکروسرجری)با بی حسی موضعی و بدون احساس درد یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمو نهای مردانه دچار ریزش نمی شوند. دقت در محل برداشت از بانک مو بسیار مهم است. اگر موها بالاتر یا پایین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا از موهای جلوی گو شها (ناحیه گیجگاهی)استفاده شود، با پیشرفت طاسی در آینده (که احتمال آن زیاد است) اسکار محل برداشت که تابه حال با موهای پشت و طرفین سر پوشیده شده و پنهان می گردید، آشکار گشته و به خوبی قابل رؤیت خواهد بودو در ضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده می رود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند. لذا در برداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی به عمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.طول نوار قابل برداشت از پشت سر 30 – 20 سانتیمتر و عرض آن 18 – 10 میلیمتر است. ابعاد این نوار محدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسیبی به پوست پشت سر وارد نیآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهمتر به بخیه های پشت سر (که البته بسیار ظریف هستند) فشاری وارد نیامده تا اسکار (جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد.

سوالات متداول

– آیا افراد کاملا طاس هم می توانند مو بکارند؟

اگر سه ناحیه جلوی سر، بالای سر و فرق سر همزمان طاس باشند، طاسی کامل و درجه هفت محسوب می شود. این افراد معمولا بانک موی کافی هم ندارند و پشت سرشان یک نوار نازک شبیه نعل اسیب مو دارند و نمی توانند کاندید مناسب برای کاشت و پیوندمو محسوب شوند. برای چنین افرادی کلاه گیس توصیه می شود.

– آیا ازموی نواحی دیگر (به جز پشت و اطراف سر) هم می توان به عنوان منطقه دهنده استفاده کرد؟

موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با یکدیگرند؛ بنابراین نمی توان از موی هر ناحیه از بدن به جای موی سر استفاده کرد و بهترین مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحیه مشخصی از پشت و اطراف سر است.

– آیا کاشت مو نیاز به ترمیم دارد و یا دائمی است؟

درمورد افرادی که تراکم موی پشت سر آنها کافی نباشد و وسعت طلبی زیاد باشد این امکان وجود دارد که پس از کاشت اولیه به روش FUT از روش FIT یا همان FUE هم می توان پیوند مو را ترمیم کرد و وسعت بیشتری را پوشش داد. در عین حال، موهای کاشته شده دوباره نمی ریزند زیرا آنها از پشت سر براشته می شوند و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو (دی هیدروتستوسترون) حساس نیستند. بنابراین بقای این موها همیشگی است.

– آیا موهای کاشته شده قابل رشد هستند و می توان آنها را رنگ یا فر کرد؟

بله، خصوصیات این میوها مثل سایر موها هستند و رفتاری که با سایر موها داریم با این موها نیز می توان داشت فقط طی ماه اول پس از کاشت مو نباید موها را رنگ یا فر کرد. حتی ریش و سبیل کاشته شده در آقایان کاملا طبیعی و قابل اصلا و آرایش است.

– آیا می توان مو را از شخص دیگری گرفت و پیوند زد؟

به دلیل عدم تطابق خصوصیات بافتی و سیستم ایمنی ما بین انسان ها درصورت استفاده از موهای شخص دیگر این موها پس زده می شوند و به اصطلاح نمی گیرند.

سن

روش FUT به همه کسانی که دچار ریزش مو شده اند توصیه نمی شود، بهتر است افراد بین ۱۸ تا ۲۵ سال که تازه دچار ریزش مو شده اند از این روش استفاده نکنند، چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو آندروژنیک کامل نشده باشد ادامه داشته باشد. به همین دلیل اگر یک نوار باریک از پشت سر برداشته و در جلوی سر کاشته شود با توجه به ادامه ریزش مو هم ممکن است بعدا از نظر بانک مو مشکلی ایجاد شود و هم این که دوباره خط ریزش به سمت عقب پیشروی کند و مجددا جلوی سر خالی شود اما غالب افراد می توانند از این روش استفاده کنند، البته فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری هایی چون دیابت یا عفونت های موضعی نباشد. توجه کنید تنها افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آن ها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آن ها، موها کم نشان ندهند.

مراقبت های بعد از عمل

  • بیماران در پایان عمل چند ساعته خسته و کلافه هستند و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام نمی توانند با دقت رانندگی کنند . بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود روز عمل اتومبیل به همراه نیاورند و برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشند و یا از آژانس استفاه کنند.
  • چند ساعت بعد از اتمام عمل جراحی FUT بیماران در پشت سر احساس درد می کنند که مربوط به برش جراحی است. این سردرد موقت بوده ظرف یکی دو روز بهبود می یابد. برای تسکین درد می توان از مسکن های معمولی مانند استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یاسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. نکته مهم آن است که کاشت مو باعث سردرد دائمی نمی شود.
  • لازم است بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنند ولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست.
  • در پایان عمل سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند.مراقبت از پانسمان به خصوص شب ها موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین به در اصابت کند و تعدادی از موها کنده شود.
  • چند شب اول لازم است بیماران به صورت 45 درجه (نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سرو گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود. برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلوها نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند.
  • روز بعد از عمل پانسمان را در کلینیک برداشته و موها با شامپو شسته می شود و مجددا پانسمان می شود.سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند. با آموزش مختصر افراد می توانند به تنهایی پانسمان شان را در منزل عوض کنند . توصیه می شود بیماران در هفته اول 24 ساعته پانسمان داشته باشند. لازم است پانسمان هر روز عوض شود.
  • بهترین زمان برای کوتاه کردن موهای سر یا رنگ کردن آنها حداقل دوهفته بعد از کاشت مو است.
  • اگر پیوند مو با روش FUT و یا ترکیبی انجام شده باشد پشت سر بخیه می خورد. بخیه ها جذبی نیست و بعد از دو هفته کشیده می شود. کشیدن بخیه ها درد ندارد.

    از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)