پیوند مو به تکنیک جراحی گفته می ‌شود که در آن ریشه‌ های مو ، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌ شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه ‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می شوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه و پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف و یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. پیوند مو با پیوند پوست متفاوت است.درهر پیاز مو 1 تا 4 رشته مو رشد می‌کند .امروزه در پیشرفته ترین روشهای کاشت و پیوند مو، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌دهند . نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده ‌است.

شرایط

مردان مبتلا به ریزش موی هورمونی- ژنتیکی که دچار درجات مختلفی از طاسی سرهستند.

 خانم هایی که مبتلا به ریزش موی هورمونی – ژنتیکی بوده ودارای موهای کم پشت ویا نازک در مناطق جلوی سر ونواحی مرکزی سر هستند ولی از تراکم موی خوبی در قسمت پشت سر ( ناحیه دهنده ) برخوردار می باشند.

افرادیکه دچار ریزش ناحیه ای ابرو و نه کم پشتی آن هستند .

افرادی که به دنبال بعضی بیماری های پوستی ویا صدمات وارده به پوست سر، ابرو یا سبیل و یا عمل جراحی ویا سوختگی در آن نواحی دچار کم پشتی یا طاسی شده اند.

افرادی که به دنبال خالکوبی ابرو وچند سال بعداز آن دچار کم پشتی شدید ویا طاسی ابرو می شوند.

افرادی که قبلاً برای باز سازی طاسی وکم پشتی از روش های Flap ویا FUT استفاده کرده واز نمای غیر طبیعی آن نارضایتی دارند.

انواع روش ها

BHT

به معنای کاشت مو با استفاده از موهای بدن است به نحوی که می توان از موهای سینه، پاها و … به عنوان دهنده پیوند استفاده کرد و بر روی ناحیه طاسی سر کاشت. این روش محدودیتهای خاصی دارد از جمله اینکه رشد موهای بدن کند و محدود است بطوریکه نهایتا 2 تا 3 سانتی متر بلند میشوند. محدودیت دیگر تکنیک BHT  این است که موهای بدن زودتر از موهای سر می ریزند. در حقیقت همه موها یک چرخه رشد و تکاملی دارند که شامل 3 مرحله است:مرحله رشد، مرحله استراحت و مرحله ریزش. مرحله رشد موها که به فاز آناژن معروف است برای موهای مختلف بدن و سر متفاوت است یعنی فاز آناژن در موهای سر بین 2 تا 6 سال است ولی در موهای سایر نقاط بدن 1 تا 6 ماه است پس چنانچه برای کاشت مو ثابت از موهایی به غیر از موهای سر استفاده شود باید انتظار داشت که ریزش سریعتری داشته باشند.مساله مهم دیگر آن است که موهای نواحی مختلف بدن نسبت به موهای سر تراکم بسیار کمتری دارند لذا بانک موی ایده آلی برای کاشت روی سر نمی باشند. همچنین برداشت موهای بدن مثلا از ناحیه سینه یا پاها نیازمند به بی حس کردن وسیع سطح پوست است که باعث محدود شدن کاربرد روش BHT میشود.در نتیجه تکنیک BHT تنها درافرادی توصیه می شود که موهای پشت سرشان بسیار کم بوده و قابلیت استفاده برای پیوند مو را ندارند.

EHT

لازم به ذکر است روش یا همان کاشت مو با گرافتهای غنی و تقویت شده جدیدترین تکنیک پیوند موی طبیعی در جهان است. که می دانید برای این عمل تکنیک های مختلفی استفاده می شود که در تمامی این روش ها گرافت های مو پس از برداشت یا استخراج جهت کاشت و پیوند آماده می شوند. در روش بسیار جدید EHT گرافت های آماده برای کاشت را طبق پروسه هایی خاص غنی می کنیم و پس از چند دقیقه فولیکول هایی را که تقویت شده اند در ناحیه مورد نظر پیوند می کنیم. طبق شواهد علمی این روش باعث می شود بازده کاشت بیشتر شده و درصد بیشتری از فولیکول ها پس از کاشت رویش مجدد داشته باشند و نهایتا نتیجه بهتری حاصل می شود.با توجه شرایط مختلف از جمله تراکم موهای موجود و حد انتظار بیمار و صلاح دید پزشک یکی از تکنیکهای FIT ، FUT، BHT، روش ترکیبی، روش فوق ترکیبی و یاEHT  جهت کاشت مو ثابت بکار گرفته می شود.

FUG

به معنی کاشت مو به کمک دستگاه های مختف است. این دستگاه ها برای بهبود نتایج پیوند مو اختراع و ابداع شده اند و ایده سازندگان و فروشندگان این دستگاهها، افزایش سرعت کاشت بوده اما متاسفانه به علت ایجاد عوارض متعدد ما از چنین دستگاههایی استفاده نمی کنیم.

از جمله عوارض این دستگاه ها ایجاد عفونت است زیرا دیده شده پس از برداشت مو توسط دستگاه، احتمال انتقال بیماریها به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیۀ قسمتهای دستگاه بخصوص تیوبهای انتقال دهندۀ گرافتها بیشتر است. از نقایص عمده دیگر این است که دستگاهای موجود دقت و ظرافت کافی و لازم را برای برداشت گرافتهای مو ندارند در نتیجه طی برداشت احتمال آسیب دیدن فولیکولهای مو وجود دارد پس خطرعدم حیات گرافت هایی که بوسیله دستگاه جدا شده اند بیشتر از روش معمول بوده و همین عوامل سبب شده است که استفاده از این دستگاه ها جایی در بین تکنیک های کاشت مو ثابت نداشته باشد.

سن مناسب

پیوند مو در سن پایین نه ‌تنها مزیتی ندارد، بلکه حتی می‌ تواند مشکل‌ ساز شود. پیوند در سنین جوانی ممکن است پشیمانی به بار آورد، چرا که پس از پیوند، ریزش مو در آنها ممکن است ادامه پیدا کند. مناسب ترین سن برای پیوند مو زمانی است که روند ریزش مو کامل شده و تمام موهای فرد ریخته باشد. در طول عمل پیوند مو، معمولا جراح بخشی از پیاز موی قسمت پشت سر بیمار را برداشته و آن را در قسمت جلوی سر که طاسی اتفاق افتاده، جایگزین می کند. پیازهای مو موجود در قسمت پشت سر دائمی هستند و می توان آنها را پس از برداشتن در هر قسمت از کف سر پیوند زد. تکرار کاشت مو در مردانی که مبتلا به طاسی کامل نشده باشند پس از مدتی ضروری می شود، چون در غیر این صورت، باقی ماندن موهای کاشته شده قبلی وسط سر ظاهری زشت و نامناسب خواهد داشت.

مراقبت های بعد از عمل

۱) کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام عمل تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲) برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳) در دو هفته اول پس از کاشت مو ثابت بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴) بهتر است که پس از پیوند مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خون ریزی در محل کاشت مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵) روز بعد از پیوند باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت و پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از عمل را نیز تخفیف می دهد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)