ابرونقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و اعتماد به نفس فرد داشته و از طرف دیگر وظیفه آن درارتباط برقرار کردن با دیگران و بیان احساسات انکارناپذیراست.ولی وظیفه اصلی ابرو این است که از چشم ها در مقابل جریان رو به پایین عرق و آب از طرف پیشانی و نیز تابش نور آفتاب، محافظت کند.از دست دادن ابروها باعث استرس شدید شخص شده و معمولا فرد موردنظر در ظرف مدت کوتاهی برای درمان های دارویی و یا کاشت مو به پزشک مراجعه می کند.

فازرشد فعال موهای ابرو کوتاه بوده و لذا این موها زیاد بلند نشده و رشد زیادی ندارند. کوتاه بودن این فاز همچنین باعث می شود که در صورت هرگونه آسیب به موهای ابرو، مدت ها طول بکشد تا صدمات وارده جبران شده و موها مجددا رشد کنند، یعنی قابلیت ترمیم موهای ابرو بصورت طبیعی ضعیف تر و کندترازموهای سرمی باشد.اگرموهای ابرودستکاری نشوند، دچار ریزش نخواهند شد، اما از آنجا که خانم‌ ها مدام ریشه موهای ابرو را با موچین تحریک می‌کنند، در درازمدت ریشه مو آسیب می‌بیند و دیگر در آن قسمت‌ها مو رشد نخواهدکرد.

مراحل کاشت ابرو

  ابتدا ابرو را به 3 قسمت تقسیم میکنیم:

1-  تاج ابرو

2-  بدنه ابرو

3-  دم ابرو

  در کاشت تاج ابرو باید موها با زاویه مناسب و رو به بالا خوابانده شود (تا حالت عمودی پیدا نکنند).

  در کاشت بدنه از سمت تاج ابرو به دم ابرو باید زاویه خواباندن موها به تدریج کاسته شود به طوری که موها با زاویه صفردرجه به صورت مماس در پوست کاشته شود .

  حتی باید نوع موهایی که برای کاشت ابرو استفاده میشود قطری مناسب با موهای ابرو داشته باشد(یعنی نباید از موهای ضخیم برای ابرو استفاده کرد).

  در کاشت ابرو ،قطر منافذ کاشت موها در ابروها باید کوچکتر انتخاب شود چرا که اگر منافذ بزرگ باشد خروجی موهای ابروها حالت ضخیم و غیرطبیعی پیدا میکند.

  باید محل قرار دادن موهایی که کاشته میشود، خیلی خیلی نزدیک به هم و بسیار پرتراکم باشد که پوست زیر موهای ابروها دیده نشود.

سوالات متداول

– ریزش ابروها یک مشکل یا بیماری شایع است؟

ابتدا باید بدانیم موی ابرو مانند تمام موهای بدن اعم از موهای سر و مژه‌ ها که از بدو تولد وجود داشته‌ اند یا موهای وابسته به هورمون‌های جنسی (ریش و سبیل و موهای زیر بغل، دست‌ها و پاها) می‌توانند تحت ‌تاثیرعوامل مختلف دچار ریزش شوند. موهای سر، مژه و ابروها تحت‌ تاثیر یک عامل مشترک دچار ریزش می‌شوند و در عین حال همین عامل مشترک ممکن است در یک مقطع زمانی باعث ریزش موی یکی از این مناطق شود. پس ممکن‌ است علاوه بر موی سر که ریزش آن یک مشکل شایع است، موی ابروها نیز بریزد.

– چه عواملی ممکن است باعث ریزش ابروها شود؟

عوامل متعددی می ‌تواند در ریزش مویی ابروها تاثیرگذار باشد ولی یکی از شایع ‌ترین این عوامل، کندن یا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشکلی که بیشتر گریبانگیر خانم‌هاست و معمولا نتیجه این کارشان را در دوره میانسالی متوجه می‌شوند.

–  این کار چه تاثیری بر کم ‌پشت شدن ابروها دارد؟

وقتی موهای ابرو از ریشه کنده می ‌شوند و این کار مداوم تکرار شود، قابلیت رشد مجدد خود را از دست می ‌دهند. ریشه موها در این ناحیه به دلیل کنده شدن مداوم فیبروزه و خشک می ‌شود. به همین دلیل در خانم‌های مسن از ابروها فقط یک ردیف باریک باقی می ‌ماند. درواقع در طول سال‌ها و در اثر کندن مداوم ابروها، ریشه مو قابلیت و فرصت رشد مجدد خود را از دست داده است.

– آیا راهی برای جلوگیری از بروز ریزش ابرو وجود دارد؟

پیشگیری از ریزش ابرو بسیار ساده است؛ به افرادی که قصد دارند به ابروهای خود حالت بدهند، توصیه می‌کنم به جای کندن و برداشتن موهای ابرو، آن را با تیغ اصلاح کنند تا حداقل ریشه‌های موی ابروی آنها صدمه نبیند.

– برای افرادی که دچار ریزش ابرو و کم ‌پشتی آن شده‌اند راه درمانی وجود دارد؟

بله؛ داروی مناسبی که اغلب برای این مشکل توصیه می‌شود، ماینوکسیدیل است. باید گوش ‌پاک‌ کن را به آن آغشته کرد و روی پوست ناحیه ابرو مالید. اگر این کار مداوم انجام شود، معمولا بعد از 6 ماه مشکل حل می‌‌شود. البته بعد از رشد مجدد ابروها نباید مصرف دارو قطع شود و بهتر است استفاده از ماینوکسیدیل به طور منظم (هفته‌ای 2 تا 3 بار) ادامه داشته باشد.

– آیا عوامل ارثی هم در کم ‌موییی ابروها و ریزش آنها تاثیرگذار است؟

بله، برخی افراد از ابتدای زندگی دچار کم‌ مویی هستند که به آن «هیپوتریکوز» گفته می ‌شود. برخی افراد نیز تحت ‌تاثیر عوامل ژنتیکی به‌ تدریج دچار ریزش ابرو می شوند. معمولا در مواردی که ریزش ابرو وراثتی است، درمان موثری برای جلوگیری از آن وجود ندارد و درمان‌ها فقط این روند را کند می ‌کند یا به تعویق می ‌اندازد اما ژنتیکی یا اکتسابی بودن این مساله حتما باید از طریق انجام آزمایش ثابت شود.

مزایا و معایب کاشت

اگر موهای ابرو دستکاری نشوند، دچار ریزش نخواهن دشد اما ازآنجا که خانم‌ها مدام ریشه موهای ابرو را با موچین تحریک می‌کنند، در درازمدت ریشه مو آسیب می‌بیند و دیگر در آن قسمت‌ها مو رشد نخواهد کرد وگرنه رنگ کردن ابرو یا زایمان و شیردهی باعث ریزش ابروها نخواهد شد البته برخی بیماری‌ها باعث ریزش موهای ابروها می‌شوند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به کم‌ کاری شدید تیرویید اشاره کرد. افزایش هورمون‌های مردانه در خانم‌ها هم می‌تواند دلیل کم‌ پشتی ابرو باشد که توصیه می‌کنیم خانم‌ها این کم‌ پشتی را با استفاده از لوازم آرایشی مخصوص ابرو بپوشانند و بی ‌جهت دستکاری‌ های مختلف نکنند. تصمیم عجولانه برای تاتو کردن ابروهای کم‌ پشت، به‌‌خصوص اگر مدل‌های خاص که مناسب چهره‌ نیست و به زودی فرد را دلزده می ‌کند، انتخاب کنید، شما را دچار دردسر خواهد کرد زیرا رنگ تاتو قابل پاک کردن نیست و با چند جلسه لیزر و هزینه باز هم پوست ناحیه ابرو به حالت قبل برنخواهدگشت.

حتی پیوند مو هم به خانم‌هایی که ابروهایشان کم‌ پشت شده، توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه با متخصص پوست مشاوره کنند و انتظاری که از کاشت دارند، بیان کنند. گاهی با بررسی زوایای ابرو امکان برآوردن انتظار بیمار وجود دارد چون موهایی که برای ابرو می ‌کاریم، قطعا حالت طبیعی ندارد. به همین دلیل تکنیک پزشک برای کاشت مو در زوایای خاص و تنظیم آن طوری که طبیعی‌تر به نظر برسد، واقعا اهمیت دارد. پزشک پیوند مو یا کاشت ابرو و مژه را فقط به کسانی توصیه می‌کند که مطمئن است رضایتشان جلب می‌شود مثلا کسانی که در اثر سوختگی، حادثه یا بیماری‌های خاص موی ابروها و مژه‌هایشان را از دست داده‌اند. در پایان اینکه هیچ ماده گیاهی یا قطره و داروی تقویتی‌ای نمی‌تواند کمک‌ کند ریشه مویی که از بین رفته، دوباره ترمیم شود. اگر کسی می‌گوید از این مواد نتیجه گرفته، حتما به بیماری خاصی مثل درماتیت سبوره مبتلا و دچار شکنندگی ساقه موها بوده و به نظرش رسیده با این محلول خاص بهبود پیدا کرده است در حالی که این بیماری ‌ها، بدون درمان هم با گذشت زمان بهتر می‌شوند.

هزینه

عمل جراحی کاشت موی ابرو یک فرآیند حساس و بسیار تخصصی است که به ملاحظه دقیق دکتر، مهارت، تجربه و ذوق هنری نیاز دارد. این عمل جراحی همچنین به درک کامل از نیازها و اهداف بیمار نیاز دارد تا بهترین نتایج را به بار آورد و می توان آن را به عنوان همکاری مشترک دکتر، کادرپزشکی او و بیمار در نظر گرفت.

کاشت ابرو برای افرادی مناسب است که به دلیل عوامل مادرزادی، بیماری، عفونت یا زیرابرو برداشتن بیش از حد، ابروهای کم پوشتی دارند یا ابرو ندارند.برای کسانی که به فکر جایگزینی موی خود هستند، هزینه کاشت  یک عامل اساسی است. در هنگام ارزیابی هزینه پیوند ابرو، باید بدانید که هزینه جراحی با توجه به فرد و میزان ریزش موی او تغییر می کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)