روشی است جدید که نتایج بسیار درخشانی را در بعضی از معضلات زیبایی بدست آورده است.دراین روش پروژه ای بنام C.I.T یا (Collagen Induction Therapy ) انجام می شود که به طورحیرت انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن درپوست می گردد .میکرونیدلینگ دستگاهی برای نیدلینگ عمودی پوست است که تاثیری شاید هم مرتبه با لیزرو قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. این دستگاه هم به تنهایی هم به عنوان مکملی برای روشهای درمانی دیگر مثل مزوتراپی و PRP  به کار رود.
سر یکبار مصرف این دستگاه شامل ١٢میکرونیدل است که بعد هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان با درماپن می توانید عمق نفوذ سوزن ها را بین ۰ تا ۲ میلی متر تنظیم کرده و با سرعت ۲۵ ضربه در هر ثانیه تا ٩٠ ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین ٣٠٠ تا ١٠٨٠ سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود، و این تعداد سوراخ در یک دقیقه به ۶۴,٨٠٠ عدد میرسد .
درحال حاضر روش میکرونیدلینگ پوست یکی از بى عارضه ترین روشهای کلاژن سازی دنیا می باشد.میکرونیدلینگ برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود.وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث انتشار فارکتورهای رشد مانند فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و تغییر شکل فاکتورهای رشد alpha و Beta و در نتیجه هجوم فیبروبلاست ها می‌گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود. کراتینوسیت ها نیز به قسمت آسیب دیده اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گرد.
در روش میکرونیدلینگ با وسیله ای به نام درماپن با درمالرولر منافذ و کانال های بسیار ریزی در پوست ایجاد می شود و پوست را وادار به ساختن مقادیر بالای کلاژن می کند و البته اگر نقایصی مانند اسکار ، سوختگی یا ترک پوستی (ترک های ناشی از زایمان یا چاقی)هم وجود داشته باشد ، درماپن در این موارد نیز می تواند نتایج شگفت انگیزی داشته باشد .

درماپن( Dermapen )  چیست ؟

درماپن دستگاهی برای نیدلینگ عمودی پوست است که تأثیری همسان با لیزرو قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. سر این دستگاه شامل 9 میکرونیدل است که برای درمان با درماپن عمق نفوذ سوزن ها بین 0 تا 2 میلیمتر تنظیم می شود و با سرعت 25 تا 90 ضربه در ثانیه استفاده می شود و در نهایت بین 225 تا 800 سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود. با تقبل قیمت درماپن صورت ، درماپن برای تحریک پوست جهت ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود. درمان با این دستگاه همچنین به نفوذ و جذب مواد دارویی به پوست، لیفتینگ پوست وجوانسازی، رفع چین چروک و بهبود ظاهر کلی پوست کمک کرده، اندازه منافذ پوست را کوچک می کند. درمان برای بیماران با هر رنگ پوست می تواند استفاده گردد.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ با درماپن

تا 24 ساعت ترجیحا دوش گرفته نشود . تا 48 ساعت نباید محل مورد درمان را آرایش کرد . در 24 ساعت اول بعد از انجام درماپن از پماد زینک اکساید برای کاهش التهاب و پیشگیری از تماس آفتاب استفاده شود و پس از 24 ساعت نیز ، سفارش اکید به استفاده از ضد آفتاب باSPF مناسب توصیه می شود .

مزایا

* جوانسازی، جمع شدن و لیفتینگ پوست
* کاهش چین و چروک های سطحی و عمیق
* روشن کردن رنگ پوست، بهبود آب رسانی و جوانسازی
* بهبود نفوذ داروها، کرم ها و ویتامین ها به پوست بعد از درمان با درماپن
میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر؟
در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال CO2 و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چراکه عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می نماید و این در حالیست که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد.
موارد منع استفاده از روش میکرونیدلینگ کدامند؟
عفونت های فعال پوستی از قبیل تب خال و همچنین سابقه کلوئید در اثر آسیب به پوست از موارد منع میکرونیدلینگ می باشد. مصرف داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین می تواند موجب خونریزی شدید بعد از نیدلینگ شود و قطع این داروها که برای درمان یک بیماری جدی است به منظور انجام یک عمل زیبایی به هیچ وجه توصیه نمی شود. ضعف سیستم ایمنی بدن به هر علتی ( مصرف داروها ، دیابت کنترل نشده و بیماری سیستم ایمنی) می تواند منجر به عفونت بعد از میکرونیدلینگ و تاخیر در التیام پوست شود. با توجه به جنس سوزن ها که ترکیب فولاد ضد زنگ و تیتانیوم می باشد ، افرادی که به این فلزات حساسیت دارند نیز نباید تحت این درمان قرار گیرند چرا که ممکن است موجب کهیر و خارش بلند مدت بعد از میکرونیدلینگ شوند. در خانم های باردار میکرونیدلینگ بدون استفاده از مواد و داروهای موضعی بی خطر است ولی توصیه نمی شود. بعد از تزریق بوتاکس انجام میکرونیدلینگ موجب پخش بوتاکس به نقاط دورتر می شود و تا 48 ساعت بعد از بوتاکس نباید انجام شود. بعد از تزریق ژل میکرونیدلینگ موجب واکنش التهابی دز ناحیه می شود و تا دو هفته بعد از تزریق فیلر میکرونیدلینگ باید به تعویق افتد.

عوارض جانبی احتمالی

– کاربرد صحیح درماپن، فاقد عوارض جانبی است.
هزینه میکرونیدلینگ با درماپن
قیمت میکرونیدلینگ بر اساس روش انجام آن متفاوت می باشد.  معمولا در روش استفاده از  درماپن بدلیل هزینه های بالاتر سوزن های مصرفی قیمت میکرونیدلینگ بالاتر می باشد .  به عنوان مثال چنانچه هدف از میکرونیدلینگ بر طرف کردن لک باشد از ویتامین C بعد از درمان استفاده می شود و اگر منظور جوانسازی باشد از کوکتل های اسید هیالورونیک استفاده شده و در نتیجه قیمت نهایی برای هر مورد متفاوت می باشد.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)