جراحی لیفتینگ یا بالاکشیدن پوست صورت

افتادگی پوست صورت یکی از علائم پیری است. یکی از موثرترین روشهای جوانسازی پوست صورت جراحی های لیفتینگ هستند. در این روش جراحی، تنها پوست کشیده نمی شود بلکه پوست به همراه بافت زیر جلدی و عضلات زیر آن کشیده می شود به این ترتیب چین و چروک های صورت تا حد زیادی محو گردیده و پیری پوست تا 10 سال معکوس می شود

کرم های ضدچروک تا چه حد موثر هستند؟

این کرم ها تاثیراتی روی سطح پوست دارند. اما در فرآیند پیری پوست، بافت زیرجلدی و عضلات پوست شل می شوند. کرم ها نمی توانند اثری روی عضلات و بافت زیرجلدی داشته باشند. دسترسی به این نقاط فقط با جراحی های زیبایی آن هم به صورت محدود میسر است.

نتیجه جراحی لیفتینگ صورت تا چه حد پایدار است؟

چه شما جراحی انجام بدهید و چه انجام ندهید فرآیند پیری در حال رخ دادن است. اگر لیفت صورت انجام دهید و افتادگی پوست و عضلات صورت را اصلاح کنید، فرآیند پیری ادامه می یابد و ظاهر فرد پس از ده سال به حالت قبل از جراحی بر می گردد.

سیر بعد از عمل

در یکی، دو روز اول پس از عمل همه بانداژها برداشته می‌شود. در این زمان فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت‌های صورت می‌شود.

در صورت وجود ورم و کبودی غیرقرینه، نگرانی وجود ندارد، چون پس از مدتی به وضعیت کاملاً طبیعی برمی‌گردد.
حداکثر تورم در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی دیده می‌شود و سپس طی چند هفته برطرف می‌گردد. پس از چند روز می‌توان از مواد آرایشی جهت مخفی‌سازی کبودی‌ها استفاده کرد. ممکن است درجاتی از بی‌حسی در برخی از نواحی صورت ایجاد شود که طی چندین هفته یا بیشتر رفع می‌گردد.در روز چهارم تا هفتم بعد از عمل، بخیه‌ها برداشته می‌شوند.
در بسیاری از موارد طی دو هفته می‌توان به فعالیت‌های معمول برگشت و پس از 4-3 هفته ورزش را شروع کرد.

عوارض

1 – پاره‌ای از عوارض مربوط به بیهوشی و… می‌باشد که در هر عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد.
۲ – هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) بیشتر در افراد سیگاری، افراد با سابقه فشار خون بالا، یا در نتیجه تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود.هماتوم‌های بزرگ باید بلافاصله توسط عمل جراحی از بین بروند.
3 – ریزش مو در اثر کاهش خونرسانی به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود، ولی پس از مدتی موها دوباره رشد می‌کنند.
4 – آسیب عصب صورتی

توصیه ها :

1 – شب قبل از عمل حمام نمایید وسر خود را بشویید .
2 – هنگام ورود به اتاق عمل صورت شما باید فاقد هرگونه آرایشی باشد .
3 – تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.
4 – کم حسی ویابی حسی لاله گوش تا چند هفته طبیعی است .
5 – بعد از عمل آنتی بیوتیک تجویزی را مرتب مصرف کنید .
6 – از 2 هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل از خوردن داروهای بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام ، مفنامیک اسید و آسپرین خوداری کنید و چنانچه به هر دلیلی نیاز به مسکن داشته باشید فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن کدئینه استفاده نمایید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)