عمل بینی استخوانی که شامل جراحی بینی استخوانی است، یکی از عمل های جراحی پلاستیک است که به رفع برآمدگی روی بینی می انجامد. مانند یک عمل رینوپلاستی هزینه و قیمت تمام شده ی آن برای هر بیمار متفاوت است. یک دکتر خوب برای عمل بینی غضروفی، حتماً باید شما را از نزدیک معاینه کند. عوارض بعد از عمل معمولاً ناچیزند و شامل ورم روی بینی و چند عارضه ی جزئی دیگر است که جای هیچ گونه نگرانی نیست. می توانید قبل از عمل نمونه های عمل های قبلی را که توسط پزشکتان انجام شده است را ببینید. بهتر است به تبلیغات شبکه های تلویزیونی که مدعی هستند که می توانند با فرم دهنده و کوچک کننده بینی استخوانی شکل بینی شما را تغییر دهند، اهمیت ندهید. این دستگاه ها تقلبی بوده و مورد تأیید هیچ پزشکی نیستند و عملاً کاری انجام نمی دهند. پس برای تغییر شکل بینی تان، تنها یک راه دارید و آن جراحی کم خطر عمل زیبایی بینی استخوانی است.

آیا خنده و حرکات صورت بر شکل بینی تاثیر می گذارد؟

عضلات متعددی در بینی و صورت وجود دارند که در هنگام ابراز احساسات مانند خنده موجب حرکت دادن نوک بینی به سمت پایین می شوند. روش های جراحی گوناگونی برای مقابله با افت بینی وجود دارد. امروزه سعی بر این است که از روش هایی که متکی بر افزایش بافت ها ( بجای برداشتن و کم کردن بافت ها) است در جلوگیری از روند افت بینی استفاده شود.

بدین ترتیب که بافت هایی که از قسمت های اضافی و ناهنجار بینی برداشته می شوند، در محل مناسب در قسمت های دیگری از بینی مورد استفاده قرار می گیرند تا در درازمدت، حمایت اسکلتی بینی بطور مطلوب تری حفظ شود و بینی دچار فروافتادگی پس از گذشت زمان نشود. یک نمونه از کاربرد این روش ها، برداشتن قطعه ای باریک از غضروف تیغه بینی و جاگذاری آن به عنوان ستون و پایه حمایتی بینی در پایین ترین قسمت بینی است.

رواج روش های راینوپلاستی تقویتی که متکی بر تقویت حمایت بافت های بینی است، نقطه عطفی درتکامل روشهای مدرن جراحی پلاستیک بینی است. بیشتر عوارض طولانی مدت تنفسی و زیبایی از کاهش بیش از حد بافت های بینی ویا دستکاری های بیش از اندازه روی بافت های بینی ناشی می شود. تغییر شکل و زیبا ساختن بینی از طریق افزایش بافت بجای کاهش، یک راه منطقی جلوگیری از این گونه عوارض است.

بجز مهارت و تجربه جراح چه عواملی بر یک عمل جراحی موفق اثر می گذارد؟

مهارت و تجربه در جراحی بینی ، به تنهایی پی آمدِ یک عمل جراحی را تضمین نمی کند . نوع بافت بینی و نحوه پاسخگویی بدن به درمان نیز از عوامل تاثیر گذار در یک عمل موفقیت آمیز به حساب می آیند . یک ژن نامناسب و یا حتی یک پوست نامناسب می تواند قوی ترین مهارت های به کار گرفته شده در جراحی را از بین ببرد به خصوص اینکه علاوه بر پوست نامناسب ، غضروف ها نیز ضعیف بوده و استحکام کافی را نداشته باشند .

یک فرد جوان با یک غضروفِ بینیِ محکم و پوستی با ضخامت متوسط و بدن سالم ، یک کاندید خوب برا ی عمل جراحی بینی به حساب می آید .

دوران بعد از عمل:

این دوران از نظر بدست آوردن نتیجه دارای اهمیت بسیار است و بیمار باید از اهمیت آن آگاه باشد ودستورات مربوطه را کاملا اجرا نماید. روی هم رفته برنامه های کاری مربوط به این دوران شامل دو بخش است:

1- چگونگی مراجعات بیمار
2- دستورات مراقبتی لازم جهت پیشگیری عوارض

چگونگی برنامه مراجعات بیمار بسته به نظر جراح است و ممکن است در نزد جراحان مختلف متفاوت باشد. برنامه مراجعات در نزد نگارنده به صورت زیر است:

الف) روز بعد از عمل: جهت بازدید وباز کردن بانداژ وبرخی از بخیه ها.

ب) 48 ساعت بعد از عمل: جهت بازدید و برداشتن تامپون ها.

پ) مراجعه بعد از یک هفته: جهت بازدید نهایی و باز کردن کل پانسمان وتحویل بینی به بیمار که تا زمان لازم از آن بر طبق دستورات مراقبت کند.در پایان این جلسه طرز چسب زنی به بیمار آموزش داده میشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)