تاتوها، لکه‌های ناشی از افزایش سن، کک مک‌ها و خال‌های مادرزادی کوچک و بزرگ از معضلات حوزه پوست و زیبایی محسوب می‌شوند که از دیرباز روش‌هایی چون سوزاندن با دستگاه‌های حرارتی یا الکتریکی، لایه‌برداری شیمیایی یا فیزیکی و جراحی برای درمان آن‌ها به کار رفته است.

روش های درمان

روشهای مختلفی برای برداشتن و پاک کردن خالکوبی وجود دارد که شامل :

  1. شامل جراحی ، که همان برداشتن محل خاکوبی و سپس بخیه زدن محل مورد نظر.
  2. درمابرژن مکانیکی که همان تراشیدن محل خالکوبی است و با سایش پوست رنگ داخل پوست تدریجا خارج می شود.
  3. میکرودرمابرژن که توسط میکرو کریستالهای اکسید آلومینیوم منجربه تراشیده شدن سطحی پوست می شود و فقط برای خالکوبیهای بسیار سطحی کاربرد دارد.
  4. خارج کردن شیمیائی رنگ توسط یک خمیر خاص که در این روش خمیر مخصوص به محل خالکوبی مالیده می شود و سپس پوست به طور سطحی سوراخ سوراخ می شود و سپس مجددا خمیر مالیده می شود که التهاب رخ می دهد و رنگ خارج می شود .
  5. سرمادرمانی یا ( ارایوتراپی ) که توسط نیتروژن مایع محل خالکوبی دچار تاول شده و سپس منجر به خروج رنگ می شود.
  6. استعمال اسیدهای شمیائی شامل فنل ، TCA ، اسید تانیک ، نیترات نقره
  7. لیزر درمانی شامل لیزرهای لایه بردار مثل CO2 ، و لیزرهای غیر لایه بردار مثل لیزر q-switched

از میان روشهای فوق برخی می تواند جوشگاههای بدی ایجاد کند و نتیجه خوبی از نظر زیبائی به همرا نداشته باشد. معمولا خارج کردن رنگ نیاز به تکرار جلسات دارد و اگر بیمار اصرار به پاک کردن در یک جلسه باشد منجر به گذاشتن اثر ( جای زخم واسکار ) خواهد شد .

امروز پزشکان لیزر درمانی را بهترین و موثرترین روش پاک کردن تاتو می دانند.

چگونگی رفع تاتو

قبل از شروع درمان باید ناحیه ی مورد نظر بیحس شود که این کار با مالیدن کرم های بیحس کننده و گاه نیز با تزریق داروهای بیحس کننده انجام می شود.

پانسمان معمولاً پس از یک تا دو روز باز می شود و پس از آن از کرم های ترمیم کننده برای تسریع بهبود زخم استفاده می شود. همچنین در طول زمان بهبود محل لیزر شده باید محافظت از نور آفتاب با پوشاندن ناحیه ی مورد نظر و استفاده ی مکرر و منظم از ضدآفتاب ها صورت گیرد. فواصل جلسات درمان معمولاً هر دوهفته تا هر چهارهفته یک بار است و بیشتر تاتوها پس از دو تا چهار جلسه به طور تقریباً کامل از بین می روند. در برخی ضایعات پوستی همچون خال های مادرزادی یا لکه های ناشی از بارداری یا کک مک ها ممکن است به تعداد جلسات بیشتری (حتی تا ده جلسه) نیاز وجود داشته باشد و وضع ظاهری در حد 30 تا 70% بهتر شود. همچنین گاهی تیرگی در محل لیزر به شکل گذرا دیده می شود که تدریجاً کمتر شده و ضایعه محو و نامشخص می شود.

عوارض

گاهی اوقات ممکن است تجمع رنگدانه ای در بافت و یا سفید شدن پوست اتفــــــاق بیافتد اما شکل طبیعی پوست پس از 6-12 ماه از آخرین جلسه درمان بر خواهد گشت. از آنجا که جوهر مورد استفاده در تاتو کنترل شدهنیست برخی از بیماران تنها به پاکسازی جزئی حتی پس از چندینجلسه لیزر نیاز پیدا خواهند کـــــرد.

در برخی موارد پس از لیزر تاتو، مقداری تغییر رنگ پوست یا جای تاتو باقی می‌ماند. میزان برطرف شدن تاتو به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع پوست، اندازه، محل و نحوه خالکوبی و اینکه چند سال از زمان خالکوبی گذشته است، بستگی دارد. به عنوان مثال برداشتن خالکوبی که اخیراً انجام شده است از برداشتن خالکوبی که سالیان طولانی در محل باقی مانده است، آسان‌تر می‌باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)