ممکن است یک یا هر دو استخوان درشت نى و نازک نى پا شکسته شود. شکستگى انتهاى بالائى درشت نى معمولاً بر اثر برخورد سپر ماشین با شخص پیاده اتفاق مى‌افتد. شکستگى استخوان درشت نى معمولاً شکستگى باز است، زیرا که روى این استخوان را فقط یک لایهٔ نازک پوست و بافت پوشانده است.

شکستگى استخوان نازک نى اکثراً بر اثر پیچ‌خوردگى مفصل قوزک اتفاق مى‌افتد، اما از آنجا که وزن بدن روى این استخوان قرار ندارد شکستگى مختصر این استخوان به‌ویژه زمانى که استخوان چند سانت بالاتر از قوزک ترک برداشته باشد، غالباً با رگ به رگ شدن اشتباه مى‌شود. در نتیجه ممکن است مصدوم حتى تا چند روز هم به این شکستگى توجه نکند.

۱. مصدوم را بخوابانید و با دقت پاى او را با دست خود ثابت نگهدارید.
۲. اگر راه رسیدن به بیمارستان کوتاه است (کمتر از ۳۰ دقیقه) و هموار مى‌باشد، زیر پا و زانو باند بگذارید.
۳. مقدار زیادى بالشتک بین زانوها و قوزک‌ها قرار دهید.
۴. با ملایمت پاى سالم را کنار پاى مجروح قرار دهید.
۵. دور پا و قوزک‌ها را به شکل هشت لاتین باندپیچى کنید، یک باند پهن دور زانوها بپیچید، تمام گره‌ها را در طرف سالم بزنید.
۶. اگر راه بیمارستان طولانى و (یا) ناهموار باشد و تخته شکسته‌بندى هم در دسترس نباشد مقدار بیشترى بالشتک به‌کار ببرید و سه باندپیچى دیگر انجام بدهید: یکى دور ساق‌ها، یکى دور ران‌ها و سرانجام یک باند متغیر (متغیر از این نظر که محل آن ثابت نبوده و بستگى به محل شکستگى دارد) در زیر قسمت شکستگى بپیچید. از پیچیدن باند روى شکستگى اجتناب کنید.
اگر تخته شکسته‌بندى در دسترس داشتید پاى شکسته را ثابت نگه دارید و تخته شکسته‌بندى را به‌همراه تعداد کافى بالشتک بین پاها (از بالا تا پائین پا قرار دهید و آن را به ترتیبى که در بالا گفته شد باندپیچى نمائید.
اگر استخوان ران شکسته شده باشد یک تخته شکسته‌بندى بلند دیگر که از زیر بغل تا نوک پا ادامه یابد کنار پاى شکسته قرار دهید.
از بالشتک‌هاى اضافى براى نقاطى که تخته به پا مى‌چسبد مثل قوزک و برجستگى پهلوى باسن و پر کردن جاهاى خالى استفاده کنید. براى محکم کردن تخته بلند به بدن از دو باند پهن استفاده کنید: یکى دور سینه کمى پائین‌تر از زیر بغل و یکى دور لگن خاصره روى مفصل ران. سپس ساق‌هاى پا را همان‌طور که گفته شد باندپیچى کنید و گره‌ها را روى تخته بزنید.
۷. براى برطرف ساختن شوک به ترتیبى که در مبحث شوک گفته شد عمل کنید.
۸. پس از آنکه پاها را کاملاً ثابت و بى‌حرکت کردید آنها را کمى بالا بیاورید تا ناراحتى مصدوم کاهش یابد و ورم کمتر شود.
۹. مصدوم را به‌صورتى که وضعیت درمانى آن حفظ شود با برانکارد به بیمارستان برسانید.

منبع:ویستا

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →