دلایل مختلفی برای بدرنگ شدن دندان ها وجود دارند که عبارتند از:

1- مواد خوراکی و آشامیدنی : قهوه، چای، نوشابه ها، برخی آبمیوه ها و آب سبزیجات (مثل آب سیب و آب گوجه فرنگی) می توانند باعث لکه دار شدن دندان ها شوند.
2- مصرف تنباکو: کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو می تواند دندان ها را لکه دار کند.
3- تمیز نگه نداشتن دندان ها: مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم می تواند پلاک دندان و مواد ایجاد کننده لکه دندانی مثل قهوه و تنباکو را از بین ببرد و از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کند.
برخی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی مثل مواد پرکننده دندان و خصوصا مواد حاوی سولفید نقره باعث ایجاد رنگ خاکستری مایل به سیاه در دندان ها می شوند
4- بیماری ها: بیماری های مختلفی می توانند روی مینا (سطح سفت روی دندان) و عاج دندان (ماده زیر مینای دندان) تأثیر بگذارند و باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.
برخی روش های درمانی نیز می توانند روی رنگ دندان مۆثر باشند. به عنوان مثال رادیوتراپی (اشعه درمانی) گردن و سر و نیز شیمی درمانی می توانند باعث بدرنگ شدن دندان ها شوند.
به علاوه ابتلا به برخی عفونت ها در مادران باردار می تواند با تأثیر برروی رشد مینای دندان جنین، باعث تغییر رنگ دندان ها در نوزاد شود.
دهانشویه
5- داروها: دادن داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین به کودکان زیر سن 8 سال که هنوز دندان هایشان در حال رشد است، باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.
استفاده از دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید باعث ایجاد لکه دندانی می شود. آنتی هیستامین ها (مثل بنادریل)، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای فشار خون بالا نیز می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.
6- مواد دندانپزشکی: برخی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی مثل مواد پرکننده دندان و خصوصا مواد حاوی سولفید نقره باعث ایجاد رنگ خاکستری مایل به سیاه در دندان ها می شوند.
7- افزایش سن: با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان کم کم ساییده می شود و رنگ زرد طبیعی عاج دندان را آشکار می کند(عاج در زیر مینای دندان است).
8- ارث و ژنتیک: برخی افراد به طور ژنتیکی، دندان های روشن تر و یا تیره تری نسبت به بقیه دارند.
برای جلوگیری از بدرنگ شدن دندان ها، اگر خیلی قهوه می نوشید یا سیگار می کشید، مقدار آن را خیلی کم و یا حتی قطع کنید
9- عوامل محیطی: استفاده زیاد از فلوراید باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. این فلوراید اضافی می تواند از طریق منابع طبیعی (مثل آب آشامیدنی با فلوراید زیاد) یا دهانشویه، خمیردندان، فلوراید درمانی در کودکان یا مصرف مکمل آن به بدن وارد شود.
10- آسیب و صدمات: به عنوان مثال آسیب ناشی از افتادن در کودکان و ضربه به دندان، می تواند تشکیل مینای دندان را مختل کند، زیرا دندان های کودکان هنوز در حال رشد هستند. همچنین آسیب ها و صدمات می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها در بزرگسالان شود.

درمان تغییر رنگ دندان

  • تمیز کردن التراسونیک
  • سفید کردن دندان ها
  • سفید کردن دندان ها با لیزر
  • روکش های دندان در مواردی که سفیدکردن تنها تاثیری ندارد، ونیرها می توانند تغییر رنگ دندان را به طور کامل بپوشانند. روکش دندان پوشش دندانی ویفر مانندی هستند که اغلب از پورسلین/ چینی ساخته شده به دندان ها چسبانده می شوند. ونیرهای دندانی چینی برای شکستگی دندان یا کجی مختصر دندان هم عالی هستند.
    به رغم گزارش برخی موارد حساسیت، همه این عمل ها در صورتی که توسط متخصص دندانپزشکی انجام شوند برای درمان تغییر رنگ دندان ها بی خطر و موثر هستند. عامل های سفیدکننده ای که بدون نسخه به فروش می رسند هم در بازار موجود هستند و نتایج مختلفی را به همراه دارند. ممکن است برخی خمیردندان های سفیدکننده هم به سفیدکردن دندان ها کمک کنند ولی این خمیردندان ها قادر به از بین بردن لکه های درونی دندان ها نیستند. صرف نظر از همه این ها، کسی نمی خواهد همه پولی که خرج درست کردن دندان هایش کرده است را به خاطر عادات بد دوباره خرج کند، بنابراین برای حفظ نتایج عمل زیبایی دندان به رعایت درست بهداشت دهان و دندان نیاز است.

مراحل گام به گام روکش کردن دندان

1- بررسی جهت داشتن فضای کافی در فک مقابل و وضعیت لثه
2- برداشتن تمام پوسیدگیهای دندان
3- تراش دندان (دندان در اطراف و سطح جونده به فرمی تراش بخورد و از نسج‌دندانی آن حذف شود که فضای کافی برای قرارگیری روی دندان ایجاد شود)
4- قالب گیری و ارسال قالب تهیه شده برای ساخت روکش به لابراتوار
5- چسباندن روکش موقت روی دندان تراش خورده
6-امتحان پایه فلزی روکش ساخته شده بر روی دندان مورد نظر
7- انتخاب رنگ روکش
8- امتحان کردن روکش ساخته شده‌ای که روی آن لایه چینی (پرسلن) هم قرار گرفته بر روی دندان و بررسی رنگ آن
9- چسباندن موقت روکش
10- بعد از چند هفته در صورت عدم مشکل چسب دائم زده میشود

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)