هر روز افراد بسیاری با استفاده از عمل های مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند .اطلاعات مربوط به اصلاح برجستگی لالۀ گوش بوسیلۀ عمل جراحی پلاستیک فقط برای آگاهی شما ارائه شده است . بدیهی است جزئیات بیشتر و میزان سودمندی چنین عملی برای شما ، مواردی هستند که می توانید حضورا با اینجانب مطرح نمایید .
حتما شما هم افرادی را دیده اید که لاله هر دو گوششان و در موارد نادری لاله یک گوششان برجسته تر از معمول است . این دفورمیتی که جنبه ارثی دارد تاثیری بر روی میزان شنوایی ندارد ولی معمولا این برجستگی در سنین کودکی سوژه ای مناسب برای تمسخر کودک توسط همبازیهایش است و این امر میتواند بر روی روابط اجتماعی کودک تاثیرگذار باشد و چون همین روابط است که سنگ بنای زندگی آینده فرد روی آن گذاشته می شود، میتواند روی آینده کاری وزندگی آتی کودک نیز تاثیر گذار باشد و بدین دلیل است که اعلام می کنیم بهترین سن برای اصلاح این دفورمیتی قبل از ورود به مدرسه است، هر چند که برای این عمل هیچوقت دیر نیست وبسیاری از مراجعه کنندگان به ما را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند .

چه کسانی‌ برای این جراحی مناسبند؟

همانطور که ذکر شد کودکان با گوش‌های برجسته مهمترین کاندیدهای جراحی زیبایی گوش هستند.رشد لاله گوشدر سنّ ۵-۶ سالگیکامل میشود و اتفاقا این سنیست که کودک آماده رفتن به مدرسه میشود، بنابرین این زمان بهترین موقع جراحیست. اولیائ کودک کاملا باید در جریان جراحی و مسائل آن قرار بگیرند. به آنها باید اطمینان کافی‌ داده شود که نتیجه این عمل معمولا بسیار خوب است و تاثیرات مثبت فراوانی‌ بر روحیه فرزندشان دارد .
افراد بزرگسال بایداز سلامت جسمی‌ و روانی مناسب برخوردار باشند. درک صحیح و داشتن انتظارات معقول از نکات مهم است . آنها باید بدانند که غضروف لالهگوش آنانبه نرمی کودکان نیست، و ممکن است که نتیجه به اندازهٔخردسالان مطلوب نباشد ولی‌ تقریبا در تمامی‌ موارد تغیرات بحدیست که رضایت افرادی که انتظارات معقول دارند را برآورده مینماید.

آماده سازی برای عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی)

آماده سازی شما برای جراحی زیبایی لاله گوش شامل:
تست های آزمایشگاهی یا یک ارزیابی بالینی
مصرف داروهای خاص یا تنظیم نمودن داروهای مصرفی شما
توقف سیگار کشیدن قبل از جراحی
اجتناب از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی

قبل از اتوپلاستی

در قرار ملاقات پیش از عمل زیبایی گوش، پرستار ما به شما آموزشها و راهنمایی های لازم قبل و بعد از عمل را گوشزد می کند. و در روز کاری قبل از جراحی لطفا به ما زنگ بزنید تا ساعت عمل را با هم چک کنیم. در روزی که برای عمل مراجعه می کنید، شما و همراهتان با پرستاری که امور مربوط به بی هوشی را انجام می دهد صحبت می کنید (شما بصورت تزریق درون رگی یک مسکن به خواب عمیق و راحتی می روید) همچنین با دکتر خود ملاقات خواهید کرد. با توجه به سن کودک و رشدش، تزریق درون رگی معمولا پس از انیکه بچه به خواب می رود آغاز می شود. اتوپلاستی حدود 2ـ 1 ساعت طول می کشد که این مدت به ساختار و نوع بافت پیش از جراحی بستگی دارد. اگر به همراه اتوپلاستی از جراحی های دیگر نیز استفاده می کنید بالطبع زمان عمل بیشتر خواهد شد. شما پس از یک ساعت به هوش می آیید و بالغین را 4 ساعت پس از پذیرش مرخص می کنند. افراد جوانتر را بیشتر نگه می دارند تا از خوردن، نوشیدن، دفع و هوشیاری آنها کاملاً مطمئن شوند سپس آنها را مرخص می کنند.

مراقبت های بعد از عمل :

رعایت مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی گوش برای تسریع روند بهبودی، ضروری است. بیمار چند ساعت بعد از عمل از مرکز جراحی یا بیمارستان مرخص میشود.پانسمان بعد از عمل تا 5 روز روی گوشها باقی می ماند . در طی هفته اول بعد از برداشتن پانسمان ، بیمار بطور شبانه روزی از هدبند استفاده می کند که البته بهتر است هر 3-2 ساعت حدوداً نیم ساعت هدبند را بردارد .هفته دوم فقط شبها از هدبند استفاده می کند و در طول روز ضرورتی به استفاده از هدبند نیست .

عوارض

تمامی اعمال جراحی دارای درجاتی از خطر می باشند. اما انتخاب بهترین جراح گوش در کاهش عوارض تاثیر بساری دارد. عوارض احتمالی متعاقب عمل زیبایی گوش شامل:

  • درد
  • تورم
  • خونریزی
  • عفونت (البته عفونت و التهاب گوش میانی و خارجی ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.)
  • اسکار(جزئی و معمولا غیر قابل رویت)
  • بی حسی(موقتی)
  • عدم تقارن یا گوش های ناهمخوان(نادر)
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)