Existing Post Image

سینوویت گذرای مفصل ران Transient synovitis of the hip joint بیماری است که میتواند موجب درد مفصل ران در بچه های 9-2 ساله شود. علت آن دقیقا شناخته شده نیست ولی معمولا بدنبال ابتلا به یک بیماری ویروسی تنفسی در بچه پدیدار میشود. به علل نامعلوم بافت سینوویال مفصل ران ملتهب شده و ترشح مایع سینوویال مفصلی افزایش میابد. التهاب بافت سینوویال موجب بروز علائم بیماری میشود.

به این بیماری گذرا میگویند چون علائم بیمار معمولا گذرا است و بعد از چند روز خود بخود خوب میشود.

علائم سینوویت گذرا

مهمترین علامت بیماری درد در کشاله ران است. این درد معمولا در عرض 3-1 روز ایجاد شده و در عرض چند روز بعد فروکش میکند. دیگر خصوصیات این بیماری عبارتند از

  • درد بیمار با حرکت دادن مفصل ران بیشتر میشود
  • درد ممکن است بجای مفصل ران در خود ران یا مفصل زانو احساس شود
  • بیمار معمولا در راه رفتن مشکل دارد و درد موجب لنگش وی میشود
  • به منظور کاهش شدت درد بیمار سعی میکند مفصل ران خود را خم کرده و کمی به خارج بچرخاند.
  • ممکن است بیمار تب داشته باشد

نکته بسیار مهم اینست که تمام این علائم میتواند در عفونت باکتریال مفصل ران هم ایجاد شود و چون عفونت باکتریال مفصل ران بیماری بسیار مهم و با عوارض احتمالی شدیدی است. تشخیص درست بیماری بسیار مهم است.

   

تشخیص سینوویت گذرای مفصل ران

مهمترین قسمت تشخیص این بیماری در واقع رد عفونت باکتریایی مفصل ران است. شدت تب، آزمایش های خون و بررسی های دیگر میتوانند به تشخیص کمک کنند. معمولا این بیماران مدتی در بیمارستان تحت نظر پزشک بستری میشوند. اگر علائم بیماری به علت سینوویت گذرا ایجاد شده باشد معمولا بتدریج از شدت علائم کاسته میشود در حالیکه علائم ناشی از عفونت باکتریایی بسرعت بیشتر میشود. در صورتیکه پزشک معالج واقعا مشکوک به عفونت باکتریایی باشد مقداری از مایع مفصل ران را با سوزن کشیده و برای بررسی به آزمایشگاه میفرستد. بررسی آزمایشگاهی مایع مفصلی میتواند تشخیص صحیح را بدهد.

درمان سینوویت گذرای مفصل ران

اگر تشخیص بیماری واقعا سینوویت گذرا باشد درمان آن استراحت و صبر کردن است. استفاده از داروهای ضد التهابی میتواند درد بیمار را کاهش دهد. پرستار یا والدین بیمار باید بدقت سیر بیماری و تب بیمار را تحت نظر داشته باشند و در صورت عدم بهبودی به پزشک اطلاع دهند. همانطور که گفته شد بیماری خودبخود در عرض چند روز خوب میشود.

حتی در صورت بهبودی گاهی اوقات ممکن است علائم بیماری بعد از چند ماه عود کند.

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران و برای درمان کشیدگی کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید
از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.
برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید
برای کاهش درد میتوانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید
بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →