post_image

ساق از دو استخوان درشت نی و نازک نی تشکیل  شده است. کج جوش خوردن استخوان  نازک نی اهمیت زیادی نداشته و مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمیکند مگر در مواقع خاص.  پس معمولا نیازی هم به درمان ندارد. با این حال کج جوش خوردن استخوان درشت نی در صورتی  که زیاد باشد میتواند موجب درد ساق پا و یا محدودیت حرکت و در مواردی موجب بروز آرتروز شود. همچنین درصورتی که یک استخوان شکسته آن‌طور که انتظار می‌رود بهبود نیابد، به آن «نان یونیون» (nonunion) یا جوش نخوردن شکستگی می‌گویند.

وقتی کج جوش خوردن استخوان درشت نی زیاد باشد نیاز به درمان دارد.  این درمان در غالب موارد استفاده از عمل جراحی بصورت جااندازی باز شکستگی و فیکس  کردن قطعات شکسته شده با پیچ و پلاک یا میله داخل استخوانی است.

وقتی شکستگی ساق تازه جوش خورده است تا چند ماه ترد و شکننده است و ممکن است با ضربات نه چندان  شدیدی دوباره شکسته شود. بیمار باید در این مدت مراقب شکستگی خود باشد. بعد از حدود  شش ماه تا یک سال معمولا قدرت استخوان به حد طبیعی میرسد. البته اگر شکستگی استخوان درشت نی به توسط پیچ و پلاک جراحی شده است بیمار نباید ورزش  های شدید مانند ورزش های رزمی انجام دهد. امکان شکستگی مجدد استخوان در این ورزش ها  و در اطراف پلاک وجود دارد. در این موارد توصیه میشود تا پلاک بعد از دو سال خارج شود.  بعد از آن بیمار میتواند ورزش های سنگین را هم انجام دهد.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →