post_image

درد بعد از چند روز بهبودی نسبی می یابد اما اغلب تا چند هفته ادامه مییابد هر چند که در برخی موارد بهبودی کامل تر درد پایین کمر به زمان های بیشتری نیازمند است زیرا درد علامت مشکلی در کمر است لذا رفع درد منوط به ترمیم کامل مشکل است که نیازمند گذشت زمان می باشد لذا ادامه درد نشاندهنده وخامت نیست بلکه سیر درد و علامت های غیر از درد مهم است که نیازمند مشورت با پزشک است.

از استراحت مداوم در بستر بیش از 1-2 روز بایستی پرهیز شود ولی به فعالیت های روزمره با لحاظ ملاحظاتی ادامه دهید یعنی فعالیت ها را تعدیل نمایید کار هاییکه میتوانید انجام دهید و از درد بعنوان راهنما کمک بگیرید و فعالیت ها را تنظیم کنید برای مثال اگر بعد از انجام کاری درد بیش از دو ساعت ادامه یابد یعنی کار بایستی تعدیل شود فعالیت ها ممکن است سریع طولانی مدت پیوسته و شدید باشد که باعث افزایش بار کاری به کمر و افزایش مشکل و در نهایت افزایش درد شود. از طرف مقابل استراحت زیاد ثابت نشده است که باعث تسریع در ترمیم شود ولی میتواند با ایجاد ضعف و خشکی عضلات باعث طولانی شدن دوره بیماری و حتی ناتوانی بیشتر گردد.

برای کنترول درد میتوان از داروهای ضد درد مثل استامینوفن بروفن ژلوفن ناپروکسن و … استفاده کرد و نکته مهم استفاده از داروی تجویز شده پزشک است و از مصرف داروها با توصیه افراد غیر پزشک و یا همزمان از مصرف داروهای چند پزشک بدون اطلاع پزشک تان خودداری نمایید

درمورد داروهای شل کننده عضلانی مانند متوکاربامول یا باکلوفن بایستی طبق دستور پزشک مصرف شود چرا که با مصرف بیش از اندازه و  خودسرانه علائمی مثل ضعف و بی حالی ناراحتی های گوارشی و درد و سوزش معده ایجاد خواهد شد.

به هیچ وجه بدون تجویز پزشک نبایستی داروهای کورتونی (قرص یا امپول) را مصرف نمود چرا که عوارض مهمی ایجاد مینمایند. و در صورتی که داروی خاصی بعلت دیگر بیماریها استفاده میشودبایستی با اطلاع  پزشک تصمیم گیری شود

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →