Existing Post Image

مطالعات جامع جهانی نشان می‌دهند که کمردرد نسبت به بیماری‌های دیگر مانند عفونت‌ها، افسردگی و بیماری‌های قلبی و عروقی در ناتوانی افراد نقش بیشتری دارد.

کمردرد به دلیل پیرشدن جمعیت، چاقی و عدم تحرک، روز به روز افزایش می‌یابد. وی می‌گوید : در واقع صنعتی شدن زندگی، عامل اصلی کمردرد است. کمردرد بر عملکرد حرکتی فرد اثر می‌گذارد و گاهی پیامدهای جدی به همراه دارد.

باچ‌بایندر و همکارانش در تحقیقات خود داده‌های مربوط به 187 کشور از سراسر دنیا را تحلیل کردند. در این تحقیق کمردرد با 291 بیماری دیگر از جمله عفونت، بیماری‌های روانی، و بیماریهای قلبی و عروقی مقایسه شد. باچ بایندر و گروهش دریافتند که 9.4 درصد افراد شرکت کننده در این تحقیق، کمردرد داشته‌اند. وی می‌افزاید: کمردرد اولین عامل ناتوانی افراد در بیشتر کشورهای دنیا از جمله استرالیا بود.

کمردرد مرتبط با کار

یک تحقیق نشان می‌دهد که کارگران کشاورز، بالاترین خطر ابتلا به کمردرد را دارند. در واقع آنها 3.7 برابر بیشتر از کارگران دفتری به این ناراحتی مبتلا می‌شوند. صرفنظر از سن و جنس فرد، کمردرد کاری (مرتبط با کار) مشکل مهمی برای افراد است. کمردرد کاری عامل یک چهارم کمردردهاست. تحقیقات باچ بایندر نشان می‌دهد که تعداد افراد مبتلا به کمردرد در سال 1990 ، 58.2 میلیون نفر بوده است که در سال 2010 به 83 میلیون نفر رسیده است. او می‌گوید: این افزایش به دلیل افزایش چاقی و کم‌تحرکی و پیر شدن جمعیت است.

بهترین درمان : حفظ تحرک بدنی‌

بیشتر افراد مبتلا به این مشکل، کمردرد مکانیکی نامشخصی دارند که عامل آن هم بخوبی مشخص نشده است. او خاطر نشان می‌کند، که درمان‌های زیادی وجود دارد که البته درستی آنها اثبات نشده و گاهی مشکل را بدتر می‌کنند. علیرغم خطری که برای کارگران بدنی در مورد کمردرد وجود دارد، حفظ فعالیت بدنی صحیح برای جلوگیری از ابتلا به کمردرد بسیار مهم است. وی می‌افزاید: بهترین درمان برای افراد مبتلا به کمردرد شدید، حفظ فعالیت بدنی و انجام فعالیت‌های معمولی روزمره و استفاده از مسکن است. اگر درد به مدت شش هفته یا بیشتر ادامه یافت، بهتر است برای فیزیوتراپی برنامه‌ریزی کنند.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →