Existing Post Image

 

 بسیاری از افرادی که اولین بار به واسطه کمردرد به پزشک مراجعه می‌کنند حتی نیاز به عکس و MRI هم ندارند چرا که کمردرد آنها ناشی از دردهای مکانیکی است.

کمردرد  به دو دسته مکانیکی و التهابی تقسیم می‌شود؛ درد مکانیکی دردهایی است که بیمار با فعالیت به آن دچار می‌شود. درد هنگام کار افزایش می‌یابد و با استراحت کاهش؛ حتی چنین افرادی شب‌ها موقع خواب درد ندارند.

دردهای التهابی به فعالیت فرد ارتباط ندارند و دردهای مداومی هستند که حتی شب‌هنگام موقع خواب نیز احساس می‌شود و بیماری‌های سیستمیک نیز در آن مطرح است.

بیشتر دردهایی که اکثر افراد جامعه با آن مواجه هستند دردهای مکانیکی است.

عده‌ای از افراد که دردشان به پاها و زیر زانو انتشار پیدا می‌کند به سیاتیک دچار هستند که به آن درد انتشاری می‌گویند که می‌تواند در زمینه‌ دیسک کمر باشد.

دسته دیگر دردها دردهای ارجاعی هستند که در اطراف ران و باسن احساس می‌شود و دسته سوم دردهایی است که در ناحیه خود کمر دیده می‌شود.

افرادی که درد سیاتیک دارند نسبت به افرادی که فقط در ناحیه کمر درد دارند از عمل جراحی بیشتر سود می‌برند البته این بدان مفهوم نیست که هر فردی با داشتن درد سیاتیکی باید عمل کند.

تغییر سبک زندگی، کاهش وزن، انجام حرکات ورزشی، فیزیوتراپی، درمان دارویی و در مواردی طب سوزنی می‌تواند در کاهش درد مؤثر واقع شود.

 

برای درمان دیسک کمر کلیک کنید

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →