جراحی ترمیم مو یک راه حل دائمی برای بازگرداندن موهای از دست رفتۀ سرارائه می‌دهد. روش‌های نوین جراحی پیوند مو می‌ تواند موهای از دست رفته را ترمیم و جایگزین کند یا دوباره شکل دهد. این کار با استفاده ازموهای طبیعی و درحال رشد خود فرد انجام می‌گیرد. مهمترین عامل در یک عمل جراحی کاشت مو، دستیابی به ویژگی‌های مورد نظر بدون هیچ نشانۀ قابل توجهی از درمان است. پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه طی چند دهۀ گذشته، تا حد زیادی درجهت دستیابی به داشتن موهای طبیعی مؤثربوده است. در حال حاضر از طریق گرافت‌های بسیار کوچکتری، مقدار بیشتری از موها قابل استخراج و پیوند زدن هستند.پیوند مو شامل استفاده از موی طبیعی قسمت پشت سر و یا طرفین سر (ناحیه دهنده) ‌است. سپس با استفاده از میکروسکوپ، بافت به گرافت‌های فولیکولی واحد (حاوی 4-1 تار مو) و گرافت‌های فولیکولی چند واحدی (حاوی 6-3 تار مو) تقسیم می‌شود. سپس این گرافت‌های کوچک به دقت در منطقه بدون موی سر یا جایی که پوست سر نازک شده (ناحیه گیرنده) کاشته می‌شود به طوری که به هیچ کدام از فولیکول‌هایی که از قبل در آن ناحیه وجود داشته‌اند، ‌آسیب نمی‌رسد.

گرافت چیست؟

هر گرافت از 1تا 4 تار مو تشکیل شده است که در کنار هم از پوست سر خارج می شود. درعمل کاشت  درهر شکاف ظریفی که در پوست سر ایجاد می شود یک گرفت حاوی 2 تار مو و در شکاف های بزرگ تر گرفت های حاوی 3 تار مو قرار داده می شود . البته در خط رویش مو فقط گرفت های حاوی یک تار مو کاشته می شود تا نمای عروسکی ایجاد نشود. نکته جالب آن است که گرفت ها شمرده شده و در پایان عمل دقیقا مشخص می باشد که چه تعداد گرفت برای هر فرد کاشته شده است.

علت ریزش مو

برای تشخیص ریزش مو دو تست ساده وجود داردکه عبارتنداز:

الف- تست کشیدن مو: دراین تست یک دسته چندتایی از موها را به آرامی کشیده و آن تعداد از موها را که به آسانی کنده و جدامی شوند، می شماریم.

ب- تراکم سنجی که درآن تعداد موها درهرسانتیمترمربع شمارش شده و سپس درصدی از موها که ضعیف و نازک شده و درحال ریزش هستند، محاسبه شده و مورد ارزیابی قرارمی گیرد.هدف اصلی ازاین معاینات یافتن علت واقعی ریزش مو است. با در نظرگرفتن نتایج حاصل از معاینه فرد معمولاً یکسری تست های آزمایشگاهی مانند بررسی وضعیت آهن بدن، هورمون های زنانه و مردانه، وضعیت تیروئید و میزان روی وکلسیم خون ازطرف پزشک درخواست و گاهی حتی نمونه برداری از پوست سر هم برای تعیین علت دقیق طاسی انجام شود.لازم به تذکراست که یافتن یک علت (بجزآلوپسی آندروژنتیک زنانه) درخانم دارای طاسی دلیل این نمی شودکه پیوند مو به درد ایشان نمی خورد بلکه در این موارد بایستی ابتدا آن بیماری تحت درمان مناسب قرارگرفته و پس ازدرمان (و یا حداقل ثابت ماندن علائم بیماری) درصورت نیازکاشت موی طبیعی انجام شود.

محدودیت های کاشت

1- تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو (پشت سر) در فرد کوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه کاشت هم ضعیف تر خواهدبود.

2- کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: هرچقدر مو نازک تر و ضعیف تر باشد میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و قوی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجادمی کنند. در ضمن موهای مجعد و فِر پوشش ظاهری بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.

3- تطابق رنگ پوست سر با رنگ مو:ملاحظه شده است که هرچقدر رنگ مو با رنگ پوست به همدیگر نزدیک تر باشند، آن ناحیه با پوشش موی بیشتری به نظر می آید. برای مثال موی بلوند و سفید با پوست روشن و یا موی مشکی با پوست تیره چنین حالتی را بوجود می آورند.

4- خصوصیات پوست سر در منطقه دهنده : در روش FUT هرچقدر پوست پشت سر شُل تر بوده و قابلیت کِش سانی بیشتری داشته باشد نوار پهن تری می توان برداشت و بالطبع تعداد موهای برداشته شده هم بیشتر می گردد ولی در روش FIT این محدودیت وجود ندارد. از طرف دیگر وجود اسکار (جوشگاه)، ضایعات و بیماری های پوستی و هر گونه اختلال در پوست پشت سر به عنوان مانعی برسر راه برداشت مو عمل کرده و تعداد موهای قابل برداشت را به شدت کاهش می دهد.

5- کاشت موهای قبلی در بیمار به هر روشی که انجام شده باشد:در صورت انجام پیوند موی قبلی نه تنها بانک موی فرد در پشت سر آسیب دیده و تعداد موهای قابل برداشت شخص در عمل فعلی بسیار کمتر می گردد بلکه قرار دادن گرافت ها به دلیل فرآیند ترمیم زخم و ایجاد اسکار در مناطق طاس مشکل تر و همچنین امکان زنده ماندن آنها و رویش موی جدید نیز کاهش پیدا می نماید.

انواع روش ها

FUT

در این روش برشی روی ناحیه دهنده در پشت سرداده می شود که اندازه این برش به عرض ۲-۵/۱ سانتی متر و طول دلخواه بنا به نیاز بیمار می باشد. بلافاصله بعد از برش هیچ شخصی متوجه خط برش پشت سر نخواهد شد. محل عمل به صورت یک خط بسیار باریک زیر موها پنهان خواهد شد که با تراشیدن موها مانند سربازان ممکن است خود را نشان دهد.سپس بافت برداشت شده از پشت سر بیمار توسط میکروسکوپهای بسیار اختصاصی به واحد فولیکولی یا گرافت های فولیکولی تقسیم می شوند. هر گرافت می تواند شامل ۱ یا ۲ یا ۳ یا ۴ تار مو باشد.با استفاده از میکروسکوپهای اختصاصی کاشت مو، ما قادر هستیم از هر سانتی متر مربع این بافت، تعداد ۹۵ – ۸۵ گرافت تهیه نمائیم در حالیکه در مطب هائی که از میکروسکوپ بهره مند نیستند، حداکثر می توانند ۴۵-۳۵ گرافت تهیه کرده و مابقی گرافتها زایل میگردند.پس ازآماده کردن گرافت های فو لیکولی در محلولهای خاص، پزشکان کلینیک فوق تخصصی ما با طراحی کلاسیک و استاندارد خود نقشه پیوندی جذابی را برای هر بیمار به صورت اختصاصی طراحی می کنند. پیوند واحدهای فولیکولی در ناحیه خط پیشانی به صورت میکروسکوپیک و تار به تار می باشد بطوریکه بعد از رشد موها، خبره ترین چشم ها متوجه پیوندی بودن موهای پیشانی نمی شوند. برای پیوند قسمتهای میانی و پشت سر از گرافت های ۲ یا ۳ یا ۴ تار مو استفاده می کنیم

روش ترکیبی

روش ترکیبى ادغام دو روش FUT و FIT است . یعنى با روش FUT حدود 2000-1500 گرافت از طریق برش پشت سر برداشته مى شود و در قسمت جلوى سر کاشته مى شود سپس در روز بعد با روش FIT از اطراف برش و از قسمت هاى کنار سر حدود 2000-1000 گرافت برداشته مى شود و در ادامه و بعد از پیوند مو FUT یعنى اکثرا در قسمت فرق سرکاشته مى شود . به عبارتى با این روش موهاى بیشترى از پشت سر برداشته می شود و در جلوى سر کاشته می شود . در روش ترکیبى سر تراشیده مى شود و اسکار FUT نیز در پشت سر ایجاد مى شود که البته در زیر مو ها کاملا مخفى خواهد ماند . اما در عوض با این روش مقدار بیشترى مو نسبت به روش هاى FUT و FIT به تنهائى برداشته و کاشته مى شود . یعنى در یک جلسه دو روزه 3500-2000 گرافت (معادل 9000-6000 تار مو ) برداشته و کاشته مى شود که مى توان قسمت اعظم سر را پوشش قابل قبولى داد . بنا بر این روش ترکیبى در افرادى بکار مى رود که در یک جلسه مقدار زیادى مو نیاز دارند .در روش ترکیبى ترمیم مو ها به صورت انتخابى کاشته مى شوند یعنى موهاى با کیفیت خوب ( FUT ) در قسمت مهمتر سر یعنى جلوى سر و مو هاى با کیفیت پایین تر در قسمت بالا و پشت سر ( فرق سر ) کاشته مى شوند .روش ترکیبى معمولا دو روز طول مى کشد روز اول FUT و روز دوم FIT و بالطبع هزینه عمل از FUT و FIT به تنهائى بالاتر اما از مجموع دو عمل پایین تر است .در روش ترکیبى چون قسمتى از برداشت مو با تکنیک FIT انجام مى شود تمام سرباماشین شماره یک کوتاه مى شود .تکنیک FUT آن با ظرافت تمام انجام شود تا خط بخیه پهن نشود و در آینده دیده نشود . بدلیل آنکه با FIT موهاى اطراف برداشته و تراکم آن کم مى شود خطر دیده شدن خط بخیه.

مراقبا های بعد ازکاشت

– در پایان عمل بیماران به دلیل خستگی و گیجی  ناشی از چند ساعته بودن عمل و مصرف  قرص های دیازپام ، دقت لازم و کافی را برای رانندگی ندارند و ترجیحا” توصیه می شود که روز عمل با خود اتومبیل به همراه نیاورند.

–  در کاشت مو به روش FUT ، بعد از اتمام جراحی، بیماران در ناحیه پشت سر دردی را حس می کنند که ناشی از برشیست که در جهت برداشت مو ایجاد شده است. اشخاص برای رفع این درد می توانند از مسکن های معمولی و یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنند.

– بعد از اتمام جراحی، سر بیمار پانسمان می شود که از موهای کاشته شده محافظت کند. بیمار باید در تمامی حالات بخصوص شبها موقع خواب از این پانسمان به خوبی مراقبت کند، چراکه اگر پانسمان روی پوست سر کشیده شود باعث بیرون آمدن موها از ناحیه کاشت خواهد شد.

-دلازم است که برای جلوگیری از تورم پیشانی و کاهش فشار وریدی و لنفاتیک در سر و گردن، بیماران چند شب اول بعد از جراحی به صورت نیمه نشسته (45 درجه) بخوابند و البته خوابیدن به پهلوها مشکلی ندارد اما خوابیدن به روی شکم باعث ایجاد ورم در ناحیه پیشانی خواهد شد.

-دیک روز بعد از عمل در کلینیک پانسمان برداشته می شود و موها با شامپو شسته شده و دوباره پانسمان می شود. بعد از آن با آموزشهایی که به شخص داده می شود می تواند در منزل موها را شامپو کرده و پانسمان کند .لازم به ذکر است که این پانسمان باید هر روز تعویض شود و بعد از هر تعویض باید موها با شامپو شسته شود که این امر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه خود از بروز عفونت و چربی و شوره  سرجلوگیری می کند.بیماران می توانند از شا مپوبچه یا شامپوی معمولی برای شستشوی سر استفاده کنند و نیاز به شامپوی خاصی نیست و باید کل سر با ملایمت و بدون فشارشسته شود.سشوار داغ برای موها مضر است و به هیچ وجه نباید استفاده شود.

–  دوره نقاهت بعد از عمل ظاهری است، به عبارتی نیازی نیست که افراد استراحت مطلق داشته باشند ،چراکه شخص  معمولا” چند روزی  فقط در ناحیه پیشانی دچار ورم میشود که گاهی این تورم با کبودی مختصری همراه است و البته قابل ذکر است که بعد از عمل این ورم کاملا” طبیعی است.به همین جهت توصیه می شود که ترجیحا” افراد متقاضی کاشت و پیوند مو یک هفته از محل کارخود مرخصی بگیرند و کسانی که شرایط مرخصی ندارند میتوانند با مصرف کورتون به شکل قرص و یا آمپول دگزامتازون تا حدودی جلوی این تورم را بگیرند و همچنین می توانند دو سه روز اول از گذاشتن کیسه یخ بر روی پیشانی خود (البته نه به صورت طولانی مدت) استفاده کنند.

– بعد از پیوند مو استراحت مطلق ضرورتی ندارد و فقط لازم است بیمار یکی دو روز در منزل استراحت کند و بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیتهای بدنی شدید و ورزشهای سنگین مثل فوتبال، والیبال، بدن سازی تا یک ماه بعد از کاشت ممنوع است. در صورت رعایت نکردن این موارد، به زخم پشت سر فشار وارد شده و جای عمل پهن می شود.

– از آنجاییکه نیکوتین باعث نرسیدن خون و اکسیژن به ریشه های مو می شود توصیه می شود که افراد سیگاری تا دو هفته بعد از کاشت مو از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنند.

– برای کوتاه کردن و رنگ کردن موها حداقل دو هفته از عمل گذشته باشد.

نتایج

هر جلسه  یک نتیجه ای خواهد داشت، اما نتیجه نهایی ممکن است بعد از ماه ها مشخص شود. فاکتورهای متغیر مشخص می کنند که چه تعداد جلسه برای دستیابی به نتیجه نهایی بهینه که قابل قبول برای بیمار باشد، مورد نیاز است. متغیر اصلی شدت ریزش مو می باشد. ریزش موی آندروژنتیک که متداول ترین علت ریزش مو می باشد، اغلب پیش رونده است و تعداد جلسات زیادی را در طول چندین سال نیاز دارد. مقاله رشد مو و سیکل رشد مو مشاهده شود.متغیرهایی از این جمله موجب می شود پیش بینی 100% صحیح از چگونگی نتیجه پیوند مو بعد از یک دوره یک ماهه، سه ماهه و یا 6 ماهه دشوار باشد. فولیکول مو، واحد پایه کاشت مو، کارخانه خودمحور تولید مو می باشد که در آن تولید مو از طریق اثرات هورمونی منحصر به هر فرد هماهنگ و موزون می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)