درمان طاسی قدمت طولانی داشته و زنان و مردان از 5000 سال پیش به دنبال درمانی برای ریزش موی خود بوده اند. اولین درمانها از نسلی به نسل گذشته و اکنون در کتابخانه پزشکی شفا دهنده های مصر قدیم گنجانده شده. امروزه ما در زمانی زندگی می کنیم که انواع درماهای دارویی و جراحی ریزش مو وجود داشته و طاسی را بطور کامل می توان درمان نمود. در چند سال اخیر پیشرفتهای چشمگیری در زمینه کاشت مو بوجود آمده و مقالات متعددی در این زمینه به چاپ رسیده است.

روش های کاشت مو

کاشت موی لیزری

این جمله برای بازاریابی است. لیزر در پیوند مو فقط نقش برش، شکافتن و یا سوراخ ایجاد کردن را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی کاشت مو تمایلی به استفاده از لیزر ندارند.

روش FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرافت  که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.

در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا 97 % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

روش FIT

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش کاشت FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه پیوند موی محدود و کوچکی دارند و یا در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخمهای قدیمی باشد.

سه شرط اصلی در یک پیوند موی موفق وجود دارد:

1- ظاهر کاملاً طبیعی به طوری که توسط بقیه افراد تشخیص داده نشود.

2- حداقل آسیب به گرافتها وارد شود به طوری که درصد زیادی از آنها بتوانند رشد کنند.

3- عدم ایجاد اسکار در ناحیه گیرنده و دهنده مو.

امروزه روشهای نوین در پیوند مو مطرح شده است که از بهترین آنها می توان به دو روش FUT و FUE اشاره کرد.

در روش F.U.E گرافتهای کاشته شده توسط یک پانچ 1 میلی متری از پشت سر برداشته می شوند و سوراخهای کوچکی بین موها به جا می ماند به طوری که احتیاج به بخیه ندارند. و به همین جهت به عنوان پیوند موی بدون بخیه و پانسمان معروف است.

ولی در روش F.U.T یک نوار باریک به پهنای 1 تا 2 سانتیمتر از ناحیه پشت سر برداشته شده و زیر دید استریومیکروسکوپ به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود. در این روش محل برداشت نوار بایستی حتماً بخیه زده شود.

در روش F.U.T در صورتی که فرد مشکل خاصی در ترمیم زخم نداشته باشد یک خط ظریف از بخیه به جا می ماند که به راحتی توسط موهای اطراف پوشیده می شود. در روش اکسترکشن ممکن است 1000 اسکار ریز بین موهای پشت سر ایجاد شود بیشتر افراد داشتن یک خط بخیه ظریف را به هزار اسکار ریز ترجیح می دهند.

روش برداشت گرافت در روش F.U.E به این صورت است که ابتدا با پانچ 1 میلی متری فولیکولار یونیتها از اپیدرم تا نیمه درم از بافتهای اطراف جدا می شوند و با استفاده از فورسپس کششی به گرافت وارد می شود تا آن را به طور کامل از بقیه مسیر جدا کرده و خارج کند.

مشکل اصلی ایجاد شده حین برداشت فولیکولها در روش اکسترکشن افزایش قطع شدن فولیکولها و آسیب وارده به آنهاست.

در کاشت مو به روش F.U.T تقسیم گرافتها تحت بزرگنمایی استریو میکروسکوپ انجام می شود و احتمال قطع عرضی واحدها به 5 درصد کاهش می یابد بنابراین گرافت بیشتر برای کاشت به دست می آید و آسیب های وارده به گرافتها در اثر کشش در این روش وجود ندارد پس درصد رشد آنها افزایش یافته و موها با تراکم بیشتری رشد می کنند.

متقاضیان کاشت مو

۱- مردان مبتلا به ریزش موی هورمونی- ژنتیکی (Andogenetic Alopecia) که دچار درجات مختلفی از کم پشتی و یا طاسی سر هستند.

۲- خانم هایی که مبتلا به ریزش موی هورمونی – ژنتیکی بوده و دارای موهای کم پشت و یا نازک در مناطق جلوی سر و نواحی مرکزی سر هستند ولی از تراکم موی خوبی در قسمت پشت سر (ناحیه دهنده) برخوردار می باشند. (برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت “ریزش مو در خانم ها”  مراجعه فرمایید.)

۳- افرادی که بطور مادرزادی دارای ابرو و مژه کم پشت و یا فاقد آن هستند .

۴- افرادی که به دنبال بعضی بیماری های پوستی و یا صدمات وارده به این ناحیه و یا عمل جراحی و یا سوختگی در پوست سر دچار طاسی شده اند.

۵- کسانی که به دنبال جراحی یا سوختگی در ناحیه صورت ویا صدمات وارده به صورت و یا ابروها و نیز به دنبال عمل لب شکری، ابرو، ریش یا سبیل آنها به صورت خطی یا منطقه ای دچار طاسی شده است.

۶- افرادی که به دنبال خالکوبی ابرو و چند سال بعد از آن دچار کم پشتی شدید و یا طاسی ابرو می شوند.

۷- افرادی که قبلاً برای باز سازی طاسی و کم پشتی از روش های Flap ویا استفاده کرده و از نمای غیر طبیعی آن نارضایتی دارند.

سوالات متداول

– شخص چه زمانی پس از عمل می تواند سر کار خود حاضر شود؟

با توجه به نوع کار بیمار متفاوت است اگر شغل اداری دارد و با ارباب رجوع برخورد ندارد می تواند از روز دوم سر کار رود. اما اگر با مشتری سرو کار دارد بایستی مدتی صبر کند تا ظاهر اسکالپ او بهتر شود.

این زمان بستگی به نوع گرافتهای کاشته شده نیز دارد. در صورتی که از تکنیک فولیکولار یونیت استفاده شود مدت 2 تا 3 روز و در گرافتهای گرد و اسلات 2 تا 3 هفته ممکن است طول بکشد.

– یا عمل پیوند مو عملی گران قیمت است ؟

هزینه عمل معمولا پس از معاینه حضوری مشخص خواهد شد. البته با توجه به اینکه یک تغییر دائمی در موها ایجاد می شود و ظاهر فرد چندین سال جوان تر و جذاب تر می شود به خصوص در خانمها که داشتن مویی پر و زیبا آرزوی آنهاست پرداخت این هزینه به عنوان یک سرمایه گذاری با ارزش در زندگی محسوب خواهد شد.

– آیا کاشت مو و عمل جراحی آن ریسک بالایی دارد؟

صرف نظر از لزوم این کار , آیا خطرات این کار در حدی است که به انجامش نیارزد؟عمل جراحی پیوند مو یک عمل سنگین است، خیلی از بیماران ممکن است نسبت به انجام آن تردید داشته باشند  ولی  معمولا اگر بر اساس EBMکاشت و پیوند مو توسط متخصص پوست و موی با تجربه و آشنا به جزئیات بیماریهای پوست و مو و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی انجام شود، عارضه ای در پی نخواهد داشت ولی پس از عمل تعدادی عوارض موقت وجود دارد از جمله تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد بلافاصله پس از کاشت مو قابل بهبود است.

بی حسی و مور مور شدن خفیف در منطقه دهنده که زودگذر بوده و گاهی تا چند هفته طول می کشد.

خونریزی خفیف در کمتر از 5/0% موارد ممکن است رخ دهد که با کمپرس سرد و پانسمان فشاری و رعایت حالت نیمه نشسته قابل بهبودی است.

 درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو که اغلب خفیف و زودگذر بوده و با مصرف داروهای مسکن برطرف می شود.

خارش شایع است. در ناحیه دهنده خاراندن مشکلی ندارد ولی در ناحیه گیرنده ممکن است با آسیب گرافتها همراه باشد و ممنوع است. شستشوی مرتب و مرطوب کردن محل کاشت با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین مفید است.

کراست در محل پیوند مو که در چند روز رخ می دهد و بدلیل ترشح سرم منعقد کننده و خون از اطراف گرافتها رخ می دهد.

تمیز کردن و شستشوی مرتب در منطقه همل برای پیشگیری از بروز کراست حائز اهمیت است.

فولیکولیت یا جوش چرکی که از چند هفته تا 4-2 ماه و پس از عمل رخ می دهد. اهمیت خاصی ندارد و بدلیل برگشت مو به داخل پوست رخ می دهد. برای پیشگیری شستشوی مرتب، استفاده از کمپرس گرم، آنتی بیوتیک موضعی و در صورت عدم پاسخدهی، آنتی بیوتیک خوراکی و تخلیه جوش لازم است.

جابجایی و بیرون آمدن گرافت ها: که بدلیل خاراندن، ضربه، برس و شانه زدن شدید، زیاد خم شدن در حالت ایستاده و مالش شدید حین شستشو رخ می دهد.

– ترمیم مو با کاشت مو چه فرقی میکند ؟

ترمیم مو معمولا توسط موسسات ترمیم مو انجام میشود که موهای مصنوعی را بین موها میبافند یا متصل میکنند این امر در اغلب موارد با ریزش بیشتر موهای فرد همراه است ولی در کاشت موی طبیعی موهای خود فرد از پشت سر به جلوی سر منتقل میشود.

مراقبت های بعد از عمل

در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

– محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچننی از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود. البته برخی پزشکان از روز بعد از طرحی اجازه شامپو کردن مو را به افراد می دهند.

– شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مود 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

 در ده روز اول بعد از طراحی موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خرید خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موهای جدید شروع در مکان جدید شروع به رشدی کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)