مراحل کاشت دندان

کاشت دندان با توجه به اینکه یک درمان کاملاًتخصصی است نیاز به یکسری مراحل مشخص دارد که هر یک اهمیت خاص خود را دارد .
1- معاینه ، تشخیص وطرح درمان دراین مرحله سلامت عمومی وشرایط دهان به طور اختصاصی موردمعاینه قرار می گیرد. برای تکمیل طرح درمان نیاز به تهیه رادیوگرافیهایی است که دندانپزشک شما تشخیص می دهددارد. پس از این مرحله مشخص می شود که چه تعداد ایمپلنت وبه چه اندازه ودر چه نواحی برای درمان شما نیاز است .
2- کاشت ایمپلنت در استخوان فک شما به زمان کوتاهی نیاز دارد وبا راحتی کامل انجام می گیرد وهیچگونه عوارضی ندارد . دراین مرحله ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار داده می شود . بعد از قرار دادن ایمپلنت باید اجازه داده شود تا ایمپلنت به استخوان متصل (فک جوش ) شود ، در این مدت به شما پروتز موقت داده می شود .
3- قرار دادن پروتز برروی ایمپلنت : دراین مرحله از دندان شما در حالیکه ایمپلنت ها در داخل فکتان قراردارند . قالبی تهیه می گردد واز روی آن برای ایمپلنتها پروتز تهیه می شود بسته به اینکه نوع بی دندانی شما کامل یا تک دندان باشد پروتز کامل یا ثابت تهیه می گردد . وتوسط دندانپزشک در محل خود قرار داده می شود . حال شما صاحب دندانهای جدیدی هستید .
4- مراجعات بعدی ورعایت بهداشت آخرین مرحله در این روند درمانی ، مراجعات بعدی برای انجام مراقبتهای لازم از دندان جدید شما ست. شما باید درست مثل یک دندان طبیعی از دندان جدید مراقبت کنید رعایت مناسب بهداشت وتمیز کردن دندانها در موفقیت درمان شما اهمیت زیادی دارد زیرا عمرایمپلنت های داخل دهان شما مانند دندانهای طبیعی بستگی به میزان مراقبت ورعایت بهداشت دارد . از اینجا به بعد مسؤلیت نگهداری ایمپلنت با شماست . البته دندانپزشک شما چگونگی آنرا به شما آموزش می دهد .

زمان و طول درمان ایمپلنت چه مدت می باشد؟

زمان وطول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دوساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنتها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند.در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد،زمان کاشت ایمپلنت بیشتر خواهد بود.
پس از کاشت ایمپلنت تاقراردادن پروتز روی آن زمانی حدود 6 هفته تا 3 ماه مورد نیاز است ، تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک بیمار جوش بخورد و ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مباردت به قرار دادن پروتز روی ایمپلنت می کند.البته در مواردی با توجه به کمیت استخوانی فک بیمار ونوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است ، بارگذاری فوری روی آن می تواند صورت گیرد ، بنا به تشخیص جراح دندانپزشک یا ایمپلنتولوژیست می توان بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت ، پروتزرا روی ایمپلنت قرار داده.

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است ؟

در صورت رعایت اصول جراحی و مراحل بعد از آن بطور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندان 95%-98% گزارش شده است . عواملی همچون بهداشت ضعیف ،مصرف زیاد سیگار ،بیماریهای سیستمیک کنترل نشده مثل دیابت می تواند میزان موفقیت درمان ایمپلنت را کمتر کند.

چه کسانی می توانند دندان بکارند؟

کسانی که یک یا چند دندان یا تمام دندان های خود را از دست داده اند و به عبارتی کاملابی دندان هستند، می توانند از مزایای کاشت دندان بهره ببرند. نکته مهم این که ایمپلنت دندانی می تواند به عنوان یک تکیه گاه برای دندان های از دست رفته عمل کند. پس نیازی به تراش دندان های مجاور(روش سنتی بریج) وجود ندارد و در مورد افراد کاملابی دندان سبب افزایش گیر و ثبات دندان مصنوعی و راحتی در جویدن و صحبت کردن فرد می شود. فراموش نکنید که فرد مناسب این کار کسی است که سلامت دهانی و سلامت عمومی مطلوبی داشته باشد. بر این اساس، وجود بافت های لثه ای سالم و عاری از عفونت، کمیت و کیفیت استخوان قابل قبول و بهداشت دهانی خوب برای موفقیت و ماندگاری ایمپلنت ضروری است. در صورت رعایت اصول استاندارد برای جایگذاری ایمپلنت و رعایت درمان های نگهدارنده، مدت زمان ماندگاری ایمپلنت محدودیتی ندارد.

چه کسانی نمی توانند دندان بکارند؟

افراد در حال رشد، کسانی که سابقه سکته قلبی در شش ماه گذشته را دارند یا افرادی که عفونت حاد کنترل نشده دارند، همچنین معتادان به الکل و مخدرها از انجام ایمپلنت بر حذر می شوند. البته بیماری متابولیک استخوان، نقص سیستم ایمنی و اختلالات روانی شدید نیز برای انجام کاشت دندان محدودیت به وجود می آورد.

دستورات پس از گذاشتن ایمپلنت دندانی

از بیماران محترم که عمل جراحی برای آنان انجام شده است انتظار داریم به دستورات زیر دقیقا توجه نموده، با رعایت آن به سلامتی و راحتی خود کمک نمائید.

اقدامات 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی

استراحت نمائید،

نوشیدنی فقط سرد میل شود، رژیم غذایی نرم، سبک و سرد

دهان را شستشو ندهید، تف ننمائید و فقط در صورت نیاز آب دهان را بیرون بریزید

ممکن است کمی تراوش خونابه داشته باشد، در این صورت یک تکه گاز استریل را در محل قرار داده و بمدت بیست دقیقه رو ی آن فشار دهید. چنانچه خونابه ادامه داشت با ما تماس بگیرید

داروی های خود را طبق دستور انجام داده و خود درمانی ننمائید،

بهیچوجه مشروبات الکلی مصرف ننمائید

چنانچه از بیهوشی (سدیشن) برای شما استفاده شده بهیچوجه رانندگی ننمائید

مراقبتهای روزهای بعد تا یک هفته

رژیم غذایی نرم و سبک

مسواک زدن (با احتیاط) و شستشوی دهان بعد از هر غذا و در فاصله غذاها هر چه ممکن باشد بیشتر (برای شستشو یک قاشق نمک در یک لیوان آب گرم حل کرده بکار ببرید).

در صورت تجویز دهان شوی کلروهگزیدین ( رنگ صورتی)، اول مسواک زده، سپس دهان خود را با آب نمک رقیق و گرم شستشو داده و سپس دهان شوی ضد عفونی کننده را به بمدت نیم دقیقه داخل دهان غرغره نموده و بمدت نیم ساعت نوشیدنی یا غذا میل نکنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)