پروتزهای صورت باعث ایجاد تعادل و تناسب ساختمانهای صورت می شوند. در موارد نازکی لب و یا برجسته نبودن گونه ها در چهره موثر است و با جراحی پلاستیک پروتز لب و گونه می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی صورت داشته باشد.

فرق پروتزهای گونه و زیرگونه

از سن 40-30 سالگی بافت روی نیمه داخلی ( طرف بینی) گونه دچار آتروفی شده و در آن ناحیه گودی ایجاد می گردد ، لذا برای پر کردن آن ناحیه از پروتزهای زیرگونه که شکل خاص داشته استفاده میشود. این پروتزها باعث افزایش حجم قسمت داخلی و پایین گونه میشوند و به فرد بویژه در حالت خندیدن ظاهر سنجابی میدهد.
عکس زیر محل قرار گیری پروتز زیرگونه را نشان میدهد
پروتز گونه باعث برجستگی قسمت بیرونی و بالای گونه را باعث میشود و در افرادی استفاده میشود که استخوان گونه برجستگی کافی ندارد. قرار دادن پروتز گونه در جلوگیری از ایجاد خط خنده موثر است.
عکس زیر محل قرارگیری پروتز گونه را نشان میدهد.
چنانچه فردی برجستگی مکفی گونه نداشته باشد و نیمه داخلی صورتش نیز تخت می باشد در اینصورت از پروتز گونه ترکیبی استفاده میشود. پروتزهای ترکیبی هم ناحیه گونه و هم ناحیه زیز گونه را پوشانده باعث برجستگی این نواحی میشوند.
عکس زیر محل قرار گیری پروتز گونه ترکیبی را نشان میدهد.

آیا پروتزها دائمی هستند؟

بلی، پروتزها دائمی اند .
درافرادی که به سنین پیری می رسند دچار تحلیل استخوانی بصورت طبیعی میشوند که ممکنست دچار نا هماهنگی شده که نیاز به اصلاح پروتز پیدا می کنند.

فاکتورهای انتخاب پروتز:

مهمترین فاکتور در ارزیابی قبل از جراحی برای تعیین شکل و اندازه پروتز، انجام معاینه بالینی دقیق بیمار است.جراحی که در زمینه کارگزاری پروتز فعالیت می کند باید اندازه های آنتروپومتریک افراد نرمال و نسبت های canon (در مورد صورت) را دقیقا بداند؛ سپس بر اساس ۳فاکتور، اندازه و شکل پروتز را تعیین کند:
اندازه های فعلی بیمار
قضاوت جراح پلاستیک
درخواست و علاقه بیمار

پروتز لب:

چه نواحی ای از لب ها قابل برجسته سازی هستند؟

ـ شایع ترین قسمت هایی که تحت برجسته کردن قرار می گیرد قسمت ورمیلون لب، یعنی قسمت مرزی بین حواشی لب ها و قسمت قرمز لب هاست. این کار سبب می شود تا قسمت خارجی لب ها بیشتر نمایان شود. گوشه های لب ها نیز می تواند تحت پرکردن قرارگیرد. گوشه های لب به مرور زمان و در اثر سن و نیروی جاذبه به سمت پایین جابه جا می شوند که با تزریق می توان آنها را به حالت اولیه برگرداند. می توان دو خط برجسته مابین سوراخ بینی و لب فوقانی را نیز که به مرور زمان برجستگی خود را از دست می دهند، مجددا با تزریق به حالت جوان برگرداند بنابراین تمامی قسمت های لب امکان برجسته سازی و برگرداندن به حالت جوانی را دارند.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی قرار دادن پروتز گونه

۱- بمدت ۴۸ ساعت در ناحیه عمل شده کمپرس یخ بگذارید.
۲- به حد کافی استراحت داشته باشید. در طول ۲ هفته بعد از عمل جراحی حداقل فعالیت بدنی داشته باشید.
۳- یک روز بعد از انجام عمل جراحی شما میتوانید دوش بگیرید و یا اینکه صورت و موهایتان را بشویید.
۴- در صورت دردی که با دوز تجویزی داروها کنترل نمی گردد؛ میتوانید هر چهار ساعت علاوه بر داروهای تجویزی استامینوفن مصرف کنید.
۵- روز اول بعد از عمل جراحی غذاهای مایع نظیر سوپ بخورید؛ از روز دوم غذاهای نرم را شروع کنید و با کاهش درد هنگام جویدن تدریجاً به سمت خوردن غذاهای معمولی پیش بروید. مراقب باشید که تکه های سخت غذا محل بخیه را در دهانتان باز نکند.
روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی نوشیدنی های مقوی بنوشید.
۶- در طول یک هفته بعد از عمل جراحی روزی سه تا چهار بار دهان شویه کنید همچنین بدنبال هر بار صرف غذا دهان شویه نمایید.
۷- اگر برای شما لوله هایی جهت تخلیه ترشح ( موسوم به درن) در داخل دهانتان تعبیه شده است ؛ هر۸ ساعت مقدار ترشح خارج شده از طریق این لوله ها را ثبت کنید.
۸- برشها و بخیه های داخل دهان در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است مسواک زدن را ناخوشایند کند؛ به همین منظور می توانید از میله های بلند چوبی که سرشان پنبه های گلیسرینه دارد بجای مسواک استفاده کنید.
۹- باید انتظار تورم و تا حدودی کوفتگی را داشته باشید که موقتی است و ظرف چند هفته برطرف میشود.
۱۰- در ناحیه عمل نواحی بیحس و سفت خواهید داشت و شما ممکن است احساس سفتی و اشکال در حرکت دادن لبها داشته باشید که یک روند طبیعی است و ظرف چند ماه برطرف می گردد.
۱۱- دو و نیم هفته بعد از عمل جراحی شما بصورت تدریجی می توانید به فعالیت فیزیکی خود مثل بالا و پایین پریدن ؛ دوچرخه سواری و ورزشهای آئروبیک بپردازید.
بیاد داشته باشید که هر فعالیتی که باعث ایجاد درد درناحیه عمل شود مفهوم آن را دارد که شما در انجام آن فعالیت زیاده روی کرده اید.
۱۲- اگر درجه حرارت بدنتان از ۳۷ درجه سانتیگراد بیشتر شد به پزشکتان خبر دهید.
۱۳- در صورت بروز هرگونه مشکلی پزشکتان را مطلع

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)