post_image

پیشگیری‎ها در زمینه دیسک کمر باید از سنین نوجوانی صورت گیرد و آداب صحیح نشستن،  راه‌رفتن و خوابیدن رعایت شود.
بیماری دیسک کمر با افزایش سن بیشتر مشاهده می‌شود و از سن 20 سالگی به بعد در  ورزشکارانی که ورزش‎های سنگین انجام می‌دهند، افراد دارای مشاغل سنگین و کسانی که  علل زمینه‎ای یا ارثی دارند دیده می‌شوند.
اگر بنا به هر دلیلی دیسک از قسمت عقبی دچار بیرون‎زدگی شود سبب بروز درد در  ناحیه کمر با انتشار به پاها می‌شود که این دردها معمولاً به صورت یک طرفه هستند و  با علایمی همچون احساس خواب‌رفتگی، گزگز، مورمور و احساس ضعف و درد در ناحیه کمر،  باسن، پشت یا جلوی ران همراه است.
تشخیص به وسیله MRI صورت می‎گیرد اگر این بیماری در حد خفیف یا متوسط  باشد درمان به صورت دارویی، انجام ورزش‌‏های خاص و توانبخشی خواهد بود اگر  درمان‌‏های دارویی جواب ندهد که معمولاً در 5 تا 10 درصد افراد این گونه است که  نیاز به جراحی به وجود می‌آید. ناگفته نماند که شیوع این بیماری در بین مردان و  زنان یکسان است، ولی در مردان در کشور ما چون بیشتر به مشاغل و ورزش‏های سنگین  می‎پردازند بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند.
از سنین نوجوانی پیشگیری‏‌ها باید لحاظ، از افزایش وزن جلوگیری و همچنین از انجام  کارهای سنگین حتی‎الامکان پرهیز شود، قوانین احتیاطی در رانندگی و مشاغل رعایت شود  و مراقبت‎های لازم صورت گیرد و نحوه صحیح نشستن، خوابیدن و راه‎رفتن فراموش نشود؛  چرا که در طولانی مدت باعث بروز دیسک‎های کمر می‌شود.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →