این روش که برخی درایران به اختصار از آن با عنوان ” میکرودرم ” نام می برند، یکی از راحت ترین و دردسترس ترین روش های جوان سازی پوست است که طی آن فرد اصلا” احساس درد نمی کند لذا نیازی به داروهای بی حس کننده یا آرام بخش هم ندارد. دراین روش که به کمک دستگاهی به همین نام انجام می شود، لایه بسیارنازکی از سطح پوست که شامل سلولهای مرده است برداشته شده و درعین حال بعلت حالت وکیومی که دستگاه ایجاد می کند خون رسانی به پوست بهتر می شود.

این روش برقوام و میزان کلاژن پوست نیز تاثیرمثبت دارد. به هرحال این کار هر مکانیسمی که داشته باشد باعث می شود که پوست جوان تر و روشن تر شده و علائم افزایش سن مانند لک ها یا چین های ریز آن کمتر به چشم بیایند. بعد از پایان کار تنها قرمزی مختصری در سطح پوست مشاهده می شود که درعرض چند دقیقه تا چند ساعت از بین می رود. بلافاصله بعد از میکرودرم ابریژن فرد می تواند به کار و زندگی روزانه خود برگردد. خود این عمل چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. بعد از آن فرد می تواند از لوازم آرایش خود استفاده کند. می توان آن را در جاهای مختلف بدن اعم از صورت، گردن ، سینه ، پشت ، پاها، و دست ها به کاربرد.

دستگاه میکرودرم ابریژن درواقع از یک کمپرسور و پمپ تشکیل شده که لایه برداری سطحی را توام با مکش انجام می دهند. این لایه برداری بسیار سطحی و در حد 10 تا 15 میکرون است.

امروزه انواع ضعیف تر دستگاههای برای استفاده در منزل در کشورهای غربی رواج پیداکرده است .

موارد کاربرد

ظاهر کدر و تیره پوست را شفاف می کند، فرورفتگی ها را کاهش می دهد، چین های ریز را برطرف می کند، لک های پوستی را کاهش می دهد یا از بین می برد.

یکی از مزایای قابل توجه این روش درمانی اینست که درد ندارد. حداکثر احساس ناخوشایندی که افراد بعد از این کار بیان می کنند به شکل احساس غلغلک در پوست یا احساسی سوزشی شبیه به آنچه بعد از وزش بادسرد در زمستان رخ میدهد، بوده است.

این روش اگر درست انجام شود عوارض جانبی خاصی نداشته و نسبت به سایرروشهای جوان سازی پوست بسیار ارزان تراست. ضمنا” آن را برای انواع پوستها ( من جمله پوست های حساس و پوست های تیره ) می توان به کاربرد.

روش انجام میکرودرم ابریژن

در ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می شود.

سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود.

مدت انجام عمل میکرودرم ابریژن حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به بیمار) انجام داد.

تعداد جلسات درمان در افراد مختلف متفاوت است و  می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد.

پس از خاتمه درمان، صورت پاک و شسته می شود. یک کرم قابض (مثل اسید دوزنگ یا کالامین) به محل سایش مالیده می شود.

موارد منع مصرف

در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی

بیماران مستعد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید

در حین رادیوتراپی گردن

جراحی صورت در 2 ماه اخیر

عفونت های باکتریایی یا ویروسی فعال به خصوص هرپس سیمپلکس (تب خال) و زگیل صورت

عوارض

عمل لایه برداری پوست به وسیله میکرودرم ابرژن نسبت به سایر روشهای لایه برداری بی خطرتر و غیرتهاجمی تر است و چنانچه در موارد منع استفاده از این درمان جهت احتیاط استفاده نشود در سایر موارد کاملاً بدون عارضه و بدون خطر بوده و فقط باید تا چند روز پس از عمل  فرد از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب نماید و از کرم های ضدآفتاب استفاده نماید تا به علت نازک شدن پوست دچار آفتاب سوختگی نشود.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

درصد زیادی از رضایت مندی بیمار پس از انجام هر نوع عمل، اعم از زیبایی و غیر زیبایی، بستگی به نحوه مراقبت خود فرد قبل و پس از انجام آن فرآیند دارد. طوری که گاهی ممکن است بیمار با پشت گوش انداختن و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل نتیجه را کاملا برعکس و به طور قطع به ضرر خود تمام کند.

مدت انجام عمل حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات انجام میکرودرم ابرژن در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی این روش بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

از دو هفته قبل از انجام عمل نباید پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از درمان نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از انجام عملاصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که انجام میکرودرم برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای انجام میکرودرم ابریژن ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام درمان حالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام درمان مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از میکرودرم ابریژن از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

در اثر انجام این روش درمانی ، در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)