Microdermabrasion روشی برای لایه برداری میکرونی پوست به وسیله سایش آن است.

استفاده از لایه برداری برای جوانسازی پوست و درمان مشکلات پوستی، تاریخچه ای به قدمت مصر باستان دارد و هم اکنون نیز از روشهای متنوعی مانند لیزر و دارو برای لایه برداری استفاده می شود لیکن این روشها اغلب، یا تهاجمی وپرعارضه اند و باید تحت شرایط خاص و مراقبت های شدید پزشکی استفاده شوند و یا بعضاً توانمندی قابل توجهی ندارند و درمان با آنها به زمان طولانی نیاز دارد.

به همین دلیل، ارائه میکرودرم ابریژن مانند انقلابی در حوزه پوست و زیبایی برای یک لایه برداری آسان، غیرتهاجمی و ایمن، بدون عارضه و با توانمندی بالا بود. این روش اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا ابداع و مورد استفاده قرار گرفت و به زودی در اروپا و بعداً در امریکا گسترش یافت و در سال1998 موفق به دریافت تأئیدیه FDA شد و به عنوان یک لایه بردار غیر تهاجمی معرفی گردید.

این روش درمانی مناسب برای لایه برداری میکرونی پوست به وسیله سایش آن است. اما تداعی همه ما از ساییدن، عملی است که ازکشیدن یک جسم سخت، زبر و آجدار بر روی یک جسم نرم تر حاصل می شود. گرچه نتیجه عمل نیز ساییده شدن پوست است، لیکن این عمل بوسیله یک روش منحصر بفرد و با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم انجام می شود که روش انجام آن در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

موارد کاربرد

قبل از پرداختن به کاربردهای میکرودرم ابریژن ، لازم است اطلاعات بیشتری در مورد کریستال اکسید آلومینیوم و نیز میزان لایه برداری با کم این روش ارائه شود.

اکسید آلومینیوم:کریستالکوراندومیااکسید آلومینیوم (AL2O3)، ترکیبی سفید رنگ از آلومین و بوکسیت است کهکریستال های آن دارای اشکال نامنظم و چندوجهی است و لذا برای سایش پوست بهترین انتخاب است و برهمین اساس حین جریان یافتن از سطح پوست، موجب ساییده شدن سطح پوست، البته با مقیاس میکرونی، می گردد.

همچنین نقطه ذوب اکسید آلومینیوم 2000 درجه سا نتیگراد است، در آب و حلال های آلی حل نمی شود، شکست مولکولی در آن به سختی امکان پذیر است و در صورت بلع غیر سمی است. از سطح پوست (حتی در صورت زخم شدن) جذب نمی شود و در صورت ریخته شدن به داخل چشم نیز فقط به عنوان یک جسم خارجی مطرح است.

میزان لایه برداری

میزان لایه برداری توسط میکرودرم ابریشن میکرونی است این موضوع، ایمنی آن را در مقابل احتمال آسیب به پوست چشمگیرتر کرده است.

به طور مثال اگر میزان وکیوم دستگاه را 45/. بار تنظیم کنیم، هر تماس یا حرکت هندپیس روی پوست، موجب ساییده شدن و برداشت حدود 40 میکرون از سطح پوست خواهد شد و با عنایت به ساختمان سطحی ترین لایه پوست (اپیدرم)، که به طور متوسط حدود 700 میکرون (7/0 میلیمتر) ضخامت دارد، می توان گفت: برداشت 40 میکرون در هر تماس، ایمن ترین روش ممکن برای یک پزشک پوست و زیبایی برای ساییدن پوست با اهداف درمانی است.

نتیجه آنچه تا کنون ارائه شد این است که این روش درمانی یک دستگاه ساینده میکرونی پوست با قابلیت کنترل و ایمنی لازم است که می توان از آن برای لایه برداری Superficialپوست بهره جست و به دنبال آن، می توان از آن برای درمان انواع مشکلات پوست، که با برداشتن لایه هایی از سطح پوست (اپیدرم) قابل درمان هستند، استفاده نمود.

موارد منع مصرف

میکرودرم ابریژن دستگاهی کاملاً بی خطر در حوزه پوست و زیبایی است لیکن در موارد زیر باید احتیاط یا اجتناب نمود:

–        تب خال

–        جوش های تراوش دار و عفونت فعال

–        زگیل ها

–        رزاسه فعال

–        دیابت کنترل نشده

–        بد خیمی ها و موارد ناشناخته

طول درمان

مدت انجام عمل حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات انجام درمان در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی میکرودرم بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

مزایای میکرودرم ابریشن

لایه برداری و سائیدن پوست می تواند ظاهر پیر شده پوست، خطوط  نازک، جای جوش و زخم، تخریب های ناشی از نور خورشید و چروک ه را بهبود بخشد.

– قابل انجام در تمام انواع پوست

– بدون خطر

– غیر تهاجمی

– بدون نیاز به استراحت بعدی

– موثر بر روی کراتوز پیلاریس (پوست خشن در بالای بازوها و شانه ها)

عوارض جانبی

عوارض جانبی درمان معمولا موقتی هستند و ممکن است شامل تورم و قرمزی برای چند ساعت باشد. گهگاه احتمال کبودی ناشی از مکش وجود دارد، که معمولا در طی چند روز مرتفع خواهد شد. پوست نسبت به تابش آفتاب حساس تر خواهد بود، بنابراین بیشتر پزشکان استفاده از ضد آفتاب را پس از انجام درمانmicrodermabrasion  توصیه می کنند.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

از دو هفته قبل از انجام درمان نباید پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از درمان نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از انجام عمل اصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که استفاده از این روش درمانی برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای انجام درمان ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام میکرودرم ابریژن حالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام میکرودرم مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از میکرودرم از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

بعد از درمان، در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)