post_image

منیسک دیسکی شکل زانو یک نوع ناهنجاری مادرزادی است که در آن قسمت وسط منیسک زانو از بین نرفته و منیسک زانو به جای اینکه به شکل C درآید به صورت O توپر باقی می ماند، منیسک زانو این بیماران گرد و کلفت شده و به صورت دیسک درآمده است. این ضایعه بیشتر در منیسک خارجی زانو دیده می شود. منیسک زانو این بیماران خاصیت لغزندگی طبیعی خود را از دست داده و حرکات زانو معمولاً با صدایی همراه است.

نشانه های منیسک دیسکی شکل زانو

منیسک دیسکی شکل زانو ممکن است فاقد نشانه های بالینی بوده و به طور اتفاقی کشف گردد، گاه مادر کودک مدت زمان کوتاهی بعد از تولد متوجه می شود که خم و راست کردن زانو با صدایی همراه است، ولی هیچ گونه درد، تورم و یا محدودیت حرکات مفصلی وجود ندارد. با بزرگ شدن کودک غالباً این صدا از بین می رود ولی گاهی تا زمان بلوغ بر جای می ماند. شانس کیستی شدن و پارگی منیسک زانو بیش از منیسک طبیعی است.

درمان منیسک دیسکی شکل زانو

در صورتی که منیسک دیسکی شکل زانو بدون علامت بوده و به طور اتفاقی تشخیص داده شود درمانی احتیاج ندارد، ولی اگر با درد و یا صدای ناراحت کننده حرکات زانو همراه باشد و یا دچار پارگی گردد، باید درمان شود.
با توجه به پیدایش استئوآرتریت پس از برداشتن منیسک، منیسکتومی کامل در این بیماران توصیه نمی شود و فقط برداشتن قسمت داخلی منیسک با آرتروسکوپی به طوری که کنار محیطی بر جای بماند پیشنهاد می گردد. در صورت دژنرسانس منیسک و پیدایش کیست منیسک زانو در آن باید کیست را برداشت.

برای آشنایی با علائم پارگی منیسک زانو بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →