انواع جراحی زیبایی بینی

با جراحی بینی میتوان شکل ، اندازه و ظاهر بینیها را تغییر داد.با این جراحی میتوان بینی را که بر اثر جراحی از شکل افتاده است به حالت طبیعی تری باز گرداند. میتوانید با این جراحی بینیهایی را که اندازه بینیها یی را که اندازه متناسب با بدنتان ندارند با با هم فرق دارند بهتر کنید . جراحی بینی مستلزم سرمایه گذاری جسمانی ، عاطفی و مالی یک زن برای تغییر ظاهر بینیهایش است . برای زنانی که انگیزه درست و انتظارات واقع بینانه دارند و به دنبال نتایجی هستند که فوری نباشد و یک عمر باقی بماند بی تردید عمل بسیار رضایت بخشی است .

عمل زیبایی بینی به غیـر از تغییر شکل ظاهری چه تاثیرات دیگری در مراجعین دارد؟

هر عمل جراحی و تغییر شکل بینی و صورت قادر به ایجاد اثر هیجانی شدید خواهــد بود و خصوصاً در صورت مبهم بودن خواسته بیمار و برآورده نشدن خواسته اصلی مشکلات روحی عدیده ای ایجاد خواهد کرد.

چه کسانی کاندید بهتری برای عمل جراحی بینی هستند؟

بهترین کاندیداهای عمل جراحی افرادی هستند که نقایص مشخص داشته و از قبل از انجام جراحی باجراح همکاری کافــی داشته و نسبت به عمل جراحی ونتایج آن توجیه هستند.

آیا نتیجه جراحی، با طراحی که قبل از عمل صورت گرفته مثل طراحی کامپیوتری یکسان است؟

این هم متاسفانه از مواردی است که مشکلات آن دامن گیـر همکاران جوان است. چون جهت جذب بیمار با ایجاد ذهنیات و تصورات غیــر واقعی سطح انتظار بیمار را بالا برده و حتی در صورت موفقیت آمیــز بودن عمل نارضایتی بعدی بیمار را همراه خواهد داشت. بهترین طراحی عمل در موقع انجام عمل جراحــــی است که ضمن حفظ عمل طبیعی بینــی شکل بینی هماهنگ با سایر اعضاء چهره باشد و قبلاً بطور شفاف به بیمار در این مورد توضیح داده شده باشد.

دستورات بعد از عمل جراحی بینی

* تورم بعد از جراحی طبیعی است و در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل به حداکثر خود می رسد  .

* اگر دچار اضطراب شدید هستید می توانید از قرص های آرامش بخش مثل آلپروزولام با دوز کم استفاده کنید.

* بعد از جراحی از رژیم مایعات استفاده کنید.

* روز بعد از جراحی می توانید از رژیم غذایی نرم استفاده کنید و بمدت ۲ هفته استفاده از غذاهای سفت مثل سیب خودداری کنید .

* بعد از برداشتن تامپون های  داخل بینی ( روز دوم بعد از عمل) حتماً شستشوی بینی با سرم نمک را انجام دهید

* در هفته اول در هنگام خواب به پشت بخوابید و به طرفین نخوابید چون موجب گرفتن بینی در همان طرف می شود .

* در هفت روز بعد از جراحی زیر سر خود دو بالش بگذارید و در مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی از کمپرس یخ روی بینی استفاده کنید.

* بعد از هفت روز از عمل جراحی گچ یا splint برداشته می شود . حتماً ۲ تا ۳ ساعت قبل از برداشتن گچ حمام بگیرید تا گچ شل شود و برداشتن آن راحت تر شود .

* سعی کنید عطسه نکنید و یا با دهان باز این کار را انجام دهید، تا وقتی گچ روی بینی شما هست می توانید فقط سر خود را بشویید و از خیس کردن گچ جلوگیری کنید.

* از انجام ورزشهای هوازی و حمل بارهای سنگین و خم شدن تا دو هفته اول بعد از جراحی جلوگیری کنید. از عینک تا دوهفته استفاده نکنید و اگر می خواهیداز عینک استفاده کنید با چسب آنرا به پیشانی خود بچسبانید.

* از بلند کردن وزنه های بیش از ۵ کیلوگرم در ۲ هفته اول جلوگیری کنید .

* تا دو ماه در هنگام خواب بهتر است چسب ها را به سر بینی  خود بزنید .

* تا شش ماه از تابش آفتاب شدید به بینی جلوگیری کنید چون در این مدت پوست بسیار حساس است و باید از ضد آفتاب های قوی و کلاه استفاده کنید .

* عدم تقارن سوراخهای بینی در افراد کاملاً نرمال است این عدم تقارن در روزهایاول بعد از جراحی به علت تورم بیشتر مشهود است و بتدریج کمتر می شود ولی اگربعد از شش ماه این عدم تقارن خیلی زیاد باشد می توان یک ترمیم کوچک انجام داد.

* در آقایان و خانم هایی که پوست ضخیم تری دارند تورم سر بینی ممکن است مدتها طول بکشد و سر بینی در این افراد معمولاً متورم بنظر می رسد در این موارد می توان مختصری کورتن به سر بینی  تزریق  کرد و مجدداً چسب محکم زد. می توان تزریق کورتن را بعد از یک ماه تکرار کرد.

* بخش اعظمی از تورم بینی در 3 هفته اول بعد از عمل از بین می رود ولی حدود یکسال طول می کشد تا تورم کاملا ً از بین برود.

* تا مدتها در لمس بینی احساس سفتی می کنید و این نرمال است.

* از پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین جهت محل بخیه ها استفاده کنید ( ۲ بار در روز).

*از مالش و ماساژ دادن بینی جدا خودداری شود.

* وضعیت سر حین فعالیت های معمول زندگی تاثیری بر شکل بینی ندارد و برخلاف آنچه به طور شایع شنیده میشود، میتوانید حین کار سرتان را پایین بیاورید.

* برای پیشگیری از خونریزی، از فین کردن یا عطسه کردن از راه بینی بمدت دوهفته خودداری کنید ، در صورت بروز عطسه حتما دهانتان را باز و از راه دهان عطسه کنید.

* در چهار هفته اول از وارد آمدن هرگونه فشار و ضربه ای به بینی خود جلوگیری کنید .

* در شش ماه اول بعد از عمل ، بویژه در ماه اول در صورتی که ضربه شدیدی به بینی شما برخورد کرد حتماً به پزشک خود مراجعه فرمایید.

* در شش هفته اول بعد از عمل استفاده از عینک طبی یا آفتابی ممنوع است. در صورت اجبار باید عینک با بند یا کش بنحوی روی صورت بسته شود که هیچ گونه تماسی با بینی نداشته باشد . میتوانید در این مدت بجای عینک از لنزهای تماسی ( که توسط متخصص چشم پزشکی برای شما  تجویز شده باشد) استفاده کنید.

* پوست بینی شما بعد از عمل به نور آفتاب حساس خواهد بود و باید به مدت حداقل شش ماه از تابش آفتاب مستقیم به پوست بینی خودداری کنید.

در صورتیکه بالاجبار باید در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرید از کرمهای ضد آفتاب مناسب (UV-A و UV-B محافظت ایجاد کند و SPF آن حداقل ۳۰ باشد ) استفاده کنید.

* در دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار ، مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید . برای بهبود نتیجه نهائی و کاهش عوارض سعی کنید در ۱۰ روز اول بعد از عمل صحبت کردن را به حداقل ممکن برسانید و حتی الامکان از خندیدن شدید یا گریه کردن خودداری کنید.

* بینی زیبا لزوماً در لمس  صاف و متقارن نیست مهم نمای کل بینی در «نگاه» است . نامنظمی های بینی که تنها « لمس » می شوند اما «دیده» نمی شوند فاقد اهمیت هستند .

* قضاوت در مورد شکل نهائی بینی نیاز به گذشت حداقل چند ماه و گاهی یکسال زمان دارد( در بینی های گوشتی تا ۳ سال.)

* در قضاوت کردن در مورد عمل بینی بهیچ وجه عجله بخرج ندهید در ماه اول بعد از عمل بینی شما متورم و بزرگ بنظر میرسد . به ویژه نوک آن بزرگ و قدری سربالاتر از حد مطلوب شما بنظر میرسد. این مساله به هیچ عنوان نباید شما را نگران یا ناامید کند.

*به اظهار نظر دوستان و اطرافیان در مورد شکل بینی خود توجه نکنید . هر گونه سوال یا ابهام خود را فقط و فقط با پزشک خود در میان بگذارید.

مقایسه کردن نتیجه عمل بینی خود با سایرین اقدام نادرستی است و جز آسیب روحی شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

این دستورات بخش مهمی از درمان را تشکیل می دهد و اجرای این دستورات می تواند از عوارض بعد از عمل جلوگیری کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)