شکستگى ممکن است هر جائى در طول استخوان ران رخ دهد. استخوان ران بلندترین استخوان بدن است و خون زیادى به آن مى‌رسد. تمام سوانحى که منجر به شکستگى استخوان ران مى‌شود بایستى به‌عنوان یک حالت وخیم در نظر گرفته شود زیرا که در اکثر موارد با خونریزى فراوان همراه است و ممکن است به شوک شدید منجر شود

شکستگى مفصل ران (شکستگى سر یا قسمت بالائى استخوان ران) معمولاً با ضرب‌دیدگى شدید باسن اشتباه مى‌شود. اگر اشخاص مسن پس از زمین خوردن از درد ناحیه باسن شکایت داشتند معمولاً باید این احتمال را داد که استخوان ران در قسمت بالا ممکن است شکسته باشد و باید آنها را به بیمارستان رساند.

 عوارض شکستگى مفصل ران

۱. عوارض و نشانه‌هاى عمومى شکستگی.
۲. از شکل‌افتادگى قابل مشاهده در ناحیهٔ ران.
اگر شکستگى در ناحیهٔ میله‌اى استخوان ران اتفاق افتاده باشد بر اثر انقباض ماهیچه‌هاى اطراف، استخوان شکسته احتمالاً کوتاه مى‌شود؛ اگر شکستگى در قسمت سر استخوان ران اتفاق افتاده باشد پا ممکن است به سمت بیرون پیچ بخورد.

علائم شکستگی مفصل ران

 مهمترین علامت این شکستگی ها درد شدیدی است که در اطراف مفصل ران و یا در کشاله ران احساس میشود. گاهی اوقات کوچکترین حرکتی در اندام تحتانی موجب احساس درد شدید در این نواحی میشود.

اندام تحتانی در طرف شکسته معمولا کوتاه تر از طرف سالم به نظر میرسد و پای طرف مبتلا به طرف خارج میچرخد. در شکستگی های بدون جابجایی بیمار میتواند به سختی راه برود ولی راه رفتن وی همراه با درد و لنگش است.

 تشخیص شکستگی لگن در اطراف مفصل ران

تشخیص این شکستگی ها معمولا با استفاده از رادیوگرافی ساده انجام میپذیرد. گاهی اوقات شکستگی های این ناحیه ممکن است بدون جابجایی و یا ناکامل باشند که در این صورت تشخیص آنها در رادیوگرافی ساده امکانپذیر نیست.

در این موارد پزشک معالج ممکن است از دیگر روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده کند.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →