Existing Post Image

توجه: چنانچه این مطلب با جستجوی شما مطابقت ندارد، حتما مطالب مرتبط را در انتهای مطلب مشاهده نمایید

حرکات خاصی که در مفاصل توسط پزشک انجام می شود به برقراری نظم در ستون فقرات که از بین رفته است کمک می کند اما آنچه که در بین مردم رواج دارد حرکات ناخواسته ای است که با صدایی همراه است که توصیه نمی شود.

 شکستن قولنج کمر به طور ناگهانی برای درمان قولنج، فشار بر عصب و اختلال در دیسک کمر را در پی دارد.

  در طب مدرن با توجه به شناختی که از مفاصل و عناصر تشکیل دهنده آن وجود دارد مشخش شده است که اتصالاتی در مفاصل وجود دارد که برخی از آنها به کمک پرده ای به نام سینورال که بین و دور مفاصل را می گیرد و برخی دیگر هم به کمک غضروف به هم وصل می شوند.

قولنج کمر زمانی می شکند که مفصل در این فاصله باریک حرکت کند. کناره‌های دو استخوان به یکدیگر نزدیک می‌شوند و کپسول مفصل را فشار می‌دهند. گازهای داخل مفصل (معمولاً نیتروژن)، به سرعت با صدای ترق تروق از فضای مفصل خارج می‌شوند و باعث صدا دادن کمر و قولنج شکستن می شود. در گردن، پشت و کمر در طب مدرن حرکاتی مانند شکستن قولنج کمر وجود دارد که توسط پزشک انجام و به این کار دستکاری طبی گفته می شود.

در بیماران نیازمند توسط پزشک با تجربه ارتوپد یا متخصص طب فیزیکی یا متخصص کایروتراپی انجام می شود.

حرکات خاصی که در مفاصل توسط پزشک انجام می شود به برقراری نظم در ستون فقرات که از بین رفته است کمک می کند اما آنچه که در بین مردم رواج دارد حرکات ناخواسته ای است که با صدایی همراه است که توصیه نمی شود.

 این کار مخصوصاً در ستون فقرات، گردنی و به ویژه در افراد مسن بالای ۶۰ سال به دلیل وجود اختلالات عروقی و آرتروز می تواند موجب ایجاد ضایعاتی در ستون فقرات گردن و نخاع شده و در مواردی موجب کنده شدن پلاک های عروقی و ورود لخته های خونی به مغز شود.

 در دست ها شکستن قلنج ضرر مشخصی ندارد ولی عادت ناخوشایندی است صدایی که شنیده می شود صدای آزاد شدن گاز اکسید نیتروژن است که در مفاصل جمع شده و با حرکت صورت گرفته این گاز جابه جا می شود.

 شکستن قلنج کمری به طور ناگهانی موجب ایجاد ضایعات غیرقابل جبران در کمر می شود و گاهی می تواند به وارد شدن فشار بر عصب و ایجاد اخلال در دیسک کمر منجر شود.

به طوری که ریشه های مهره های کمری و گردنی را درگیر کند و حتی ضایعات نخاعی نیز به بار آورد.

اینکه برخی از مردم در برخی مکان ها مانند حمام ها به فردی که قلنج را می شکند مراجعه می کنند اصلاً توصیه نمی شود.

برای درمان دیسک کمر کلیک کنید

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →