post_image

سندروم تونل کارپ یکی از شایعترین اختلالات اندام فوقانی می باشد که در نتیجه فشردگی عصب مدین در ناحیه مچ ایجاد می شود. در واقع هر عاملی که باعث کاهش سایز تونل یا افزایش سایز بافتهای داخل تونل شود علائم CTS را باعث می شود. CTS در خانمهای  40 تا60 سال شایع بوده و اغلب به صورت دوطرفه می باشد.
Carpal Tunnel Syndrome یا سندروم CTS (تونل مچ دست) بیماریی است که در آن عصب میانی مچ دست فشرده می شود و در قسمت های مختلف مچ و انگشتان علایمی چون سوزش، بی حسی، درد، احساس سردی، کرختی و ضعف ظاهر می گردد. CTS در بین زنان بیش از مردان رواج دارد و سن بروز آن حوالی پنجاه سالگی است.

علل سندروم تونل مچ دست

بطور کلی علل این سندروم را می توان در سه گروه طبقه بندی نمود :

1- علل آناتومیک : شکستگی ها، در رفتگی ها، استئو فیت های استخوانهای مچ، تومور ها، کیست ها، سینوویوم تکثیر یافته و…

2- علل التهابی و یا نوروپاتیک: دیابت و الکلیسم (این دو عروق و یا سلولهای خونی عصب را متاثر می سازند)، بارداری و اختلالات تیروئید (تعادل مایعات را تغییر می دهند).

3- علل مکانیکی: حرکات تکراری مچ و انگشتان، ارتعاش (بویژه در کارگران یدی و کاربران کامپیوتر)

علائم سندروم تونل مچ دست

در این اختلال بیمار معمولا با کرختی (Numbness )، درد، پارستزی در محل توزیع عصب مدین مراجعه می کند، این علائم گاهی شب ها تشدید شده و با حرکات تکراری و قوی دست بدتر می شود. گاهی درد به شانه انتشار می یابد،در برخی موارد صاف کردن یا تکان دادن دست باعث بهبودی علائم می شود. گاهی ضعف و خام حرکتی نیز گزارش می شود .

آتروفی تنار از علائم عینی (objective) این اختلال می باشد.

تست های تشخیصی سندروم تونل مچ دست

1- تینل :
در این مانور ضربات ملایم روی عصب مدین بر سطح مچ زده می شود.اگر این مانور علائم درد تیر کشنده و سوزشی ایجاد کرد یعنی تست مثبت است.

2- فالن :
بیمار ساعدش را بطور افقی در هوا نگه داشته یا از پشت دو دست را به هم می چسباند بگونه ای که مچ در فلکسیون کامل قرار گیرد،این وضعیت را 60 ثانیه نگه می دارد اگر کرخی و پارستزی ایجاد شد تست مثبت است.

* تست فالن معکوس (دست ها در وضعیتی است که مچ در اکستنسیون قرار گیرد)،ممکن است وقتی تست فالن منفی است این تست مثبت باشد.

3- مونوفیلامانهای سمز_وینستین :
آسیب حسی که البته همیشه در CTS وجود ندارد را می توان با مونوفیلامان ارزیابی نمود که کاهش لمس سبک را نشان می دهد.

4- تست  Durkan:
اعمال فشار خارجی روی لیگامان عرضی مچ توسط یک پیستون کالیبره شده می باشد.

5. ارزیابی عملکرد حرکتی :
علائم حرکتی غیر طبیعی شامل ضعف عضلات تنار،مخصوصا ابدوکتور پولیسیس برویس از طریق tip to tip pinch قدرتی بین شست وانگشت اشاره تست می شود.ضعف عملکرد لومبریکال انگشت وسط گاهی دیده می شود .

6.یافته های اتونومیک :
از آنجا که عصب مدین اکثر اعصاب سمپاتیک دست را عصب دهی می کند ممکن است در گیری این عصب علائم اتونومیک غیر طبیعی را نشان دهد مثل رنگ پریدگی پوست ،اختلال تعریق در دست و انگشتان یا تغییرات ناخن مثل شکنندگی ،تردی یا افتادن ناخن.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →