Existing Post Image

خطر سرطان مثانه در افراد آسیب  نخاعی

سرطان مثانه یکی از سرطانهای نسبتاً  شایع در افراد عادی  است که معمولاً  خود را بصورت وجود  خون در ادرار نشان  می‌دهد و در صورت تشخیص زودرس  قابل درمان می‌باشد. در افرادی که برای مدت طولانی از  سوند استفاده می‌کنند  احتمال بروز آن کمی بالاتر از جمعیت عادی است. همچنین  شواهدی  وجود دارد مبنی بر اینکه  بروز آن در افراد  آسیب نخاعی کمی بالاتر از جمعیت عادی است . هنوز  مشخص نیست که آیا  استفاده از سوند ادراری  به تنهایی عامل  این افزایش است یا عوامل دیگری نیز در آن دخیل می‌باشند.

با توجه  به قابل درمان بودن  این سرطان  باید نسبت به وجود  آن بخصوص  در افرادی که سوند دائمی  استفاده می‌کنند حساس بود. در صورتی که در ادرار خون دیده شود ولی عفونت ادراری  مشخصی وجود نداشته باشد باید به پزشک  اطلاع داد. برخی  مراکز پس از پنج سال  استفاده از سوند دائمی  ، سالی یکبار تمامی  این افراد را راسیستوسکوپی می‌کنند و در صورت مشاهده  ضایعات پیش سرطان یا سرطان مثانه درمان مقتضی بعمل می‌آید.

ارزیابی  سالانه مثانه و بررسی مثانه

علی رغم  کنترل  بی اختیاری ادراری ، آسیب نخاع در هر سطح  که باشد  ویا آسیب  کامل یا ناقص باشد احتمال تغییر نحوه عمل  مثانه وجود  دارد . بنابراین  بخش مهمی  از کنترل فرد  دچار آسیب نخاع, کنترل عملکرد مثانه  و کلیه‌ها می‌باشد، دراکثر  موارد  کنترل سالانه کافی است و در برخی  افراد حتی  می‌توان این کنترل  را در فواصل طولانی تری انجام داد. هدف از این کار پیدا کردن تغییرات جدید یا مشکلات ایجاد شده در مثانه است تا قبل از اینکه آسیبی به کلیه‌ها وارد شود  اقدامات درمانی لازم انجام شود. در این  ویزیت ها در مورد  تغییرات  جدید در کار مثانه  از فرد سوال  می شود . آزمایشات ادراری از نظر وجود عفونت و آزمایش خون  از نظر پیدا شدن  کم خونی  و مشکلات  کلیوی بعمل می‌آید.

سونوگرافی کلیه از نظر گشاد شدن  کلیه‌ها و یا ایجاد آسیب کلیه که ممکن است در اثر پس زدن ادرار یا عفونت بوجود آید انجام می گیرد.مثانه از لحاظ وجود سنگ ادراری  بررسی می‌شود. عکس  ساده شکم برای بررسی وجود سنگ کلیه و ارزیابی  روده ها گرفته می‌شود.

در صورت لزوم آزمایشات دیگری  برای فرد درخواست می‌گردد که می تواند شامل سیستوسکوپی  ، ام. ار . آی  و تستهای یورودینامیک باشد.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →