drzarei-laser-02

همه مردان و زنان به دلایل گوناگون و تنها به یک دلیل عمده – پاکیزه بودن – به دنبال راه‌ هایی هستند تا از شر موهای زاید خود خلاص شوند.تیغ،موم،نخ،کرم‌های موبر،دستگاه‌های اپیلاتور و در نهایت،لیزر به شما کمک می‌کند تا بر این موها که رشدشان تمامی ندارد،فایق آیید اما روش انجام آنها و اینکه کدام یک بهترین است از جمله مواردی است که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

پیش از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که عوام مردم و بسیاری از آرایشگران از اصطلاح اپیلاسیون برای برداشتن موهای زائد بدن (چه به صورت دائمی و چه به‌صورت موقتی) استفاده می‌کنند،در صورتی که اپیلاسیون به معنی برطرف کردن همیشگی رشد موهای زاید بدن تنها به‌ وسیله دستگاه الکترولیز یا لیزر است و به برطرف‌کردن موقت موهای زائد بدن به ‌وسیله مواد شیمیایی و یا وسایل متفرقه،اپیلاسیون گفته می‌شود. لیزرهایی بسیار خوب و موثری که در دنیا ساخته شده عملا بیشتر برای موهای زائد صورت کاربرد دارد و کاربرد این لیزرها برای سطح های وسیع پوست مثل موهای زائد بدن عملا با مشکلاتی همراه است چرا که با توجه به سطح وسیع در کشاله ران, زیر بغل,  تنه و اندام به  لیزری نیاز است که قطر شات یا سطح مقطع هندپیسی که روی پوست قرار می گیرد باید بزرگ باشد تا بتوان در مدت زمان سریع تر و هزینه کمتر مو ها در سطح وسیع لیزر درمانی  کرد در ضمن نکته مهم دیگر اینکه هیچ لیزری روی موهای سفید اثر ندارد .

لازم است بدانید نور آفتاب،دشمن لیزر درمانی است.توصیه می‌شود هنگامی که پوستتان برنزه است یا به مسافرت رفته‌اید،لیزر درمانی نکنید.پس از لیزر درمانی نیز حداقل یک ماه زیر آفتاب نروید زیرا پوست حساس است و امکان دارد لکه‌های قهوه‌ای ظاهر شود.

از سوی دیگر،در صورتی که شما درمانی را آغاز کرده‌اید که داروهای آنها در برابر اشعه‌های روشنایی حساس‌اند،باید از لیزر درمانی خودداری کنید.به هر حال،پس از هر لیزر درمانی احتمال رویش دوباره یا سوختگی پوست هم وجود دارد.

ظاهر شدن مجدد مو

ظهور موهای زائد در ناحیه ای که به وسیله لیزر درمان شده است می تواند به علل زیر باشد :

– فولیکول های مو به درستی درمان نشده اند.

– اگر مو تقریباً به سرعت ظاهر گردد (طی چند روز بعد از درمان) می توان فرض کرد که آن موها در مرحله ابتدایی رشد (آناژن اولیه) بوده اند و در زمان الکترولیز هنوز در سطح پوست قابل رویت نبودند و در واقع اصلا مورد درمان قرار نگرفته  بودند.

– احتمال دیگر آن است که موهای نازک و کرکی در حال تبدیل آهسته به موهای زبرتر و ضخیم تر هستند.  این مسئله بیشتر در خانم هایی که مشکلات هورمونی دارند دیده می شود و در چنین مواردی باید مشکل زمینه ای طبی آنها تشخیص داده شود. تنها راه جلوگیری از درمان های آرایشی همیشگی در این افراد حل مشکل هورمونی زمینه ای آنها است چون اگر یک محرک دائمی سبب ضخیم و تیره شدن موها گردد استفاده از سوزن الکتریکی بی معنی خواهد بود.

مراقبت های بعد از لیزر درمانی

در اکثر موارد بعد از رفع موهای زائد با لیزر نیاز به اقدام خاصی نیست. در صورت سوختگی خفیف و ایجاد قرمز در محل درمان می‌توان از کیسه یخ بر روی موضع و داروهای ضد درد خوراکی استفاده کرد. در مواردی که تاول ایجاد می‌شود، استفاده از پمادها یا کرم‌های آنتی‌بیوتیکی موضعی و توصیه به عدم پوشش محل ضایعه مفید است. همچنین لازم است بیماران از ضدآفتاب‌هایی با ۱۵SPF یا بیشتر استفاده کنند. مصرف مواد آرایشی از روز بعد از درمان مانعی ندارد. در طی یک هفته بعد از درمان فولیکول‌های آسیب دیده همراه با شفت مو به خارج از پوست رانده می‌شوند و این تصور اشتباه پیش می‌آید که رویش زودرس موها رخ داده است. این مسأله در مناطقی از بدن که موهای ضخیم دارند، بیشتر جلب توجه می‌کند.