مهمترین علامت کشیدگی عضلات همسترینگ احساس درد در عضله است. ممکن است شروع این درد بصورت ناگهانی و در حین ورزش  باشد. در این موارد عضله چند ساعت بعد از آسیب ورم کرده و ممکن است پوست  روی آن دچار خونریزی و کبودی شود. در کشیدگی عضلات همسترینگ بیمار احساس  میکند قدرت این عضلات کاهش یافته است. تشخیص این بیماری به توسط پزشک و با  توجه به گفته های بیمار و معاینه وی صورت میپذیرد. ممکن است ام آر آی به  تشخیص این بیماری کمک کند.

2487_orig

درمان کشیدگی عضلات همسترینگ

بلافاصله بعد از آسیب دیدن ران و کشیدگی در عضله باید اقدامان زیر انجام شوند

  • بیمار باید فعالیت های بدنی و ورزشی را قطع کرده و از هر حرکتی که موجب افزایش درد میشود اجتناب کند.
  • سرد کردن عضلات همسترینگ با قرا ردادن کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ چند بار در روز و هر بار بمدت 20 دقیقه
  • بیحرکت کردن زانو با یک بریس بمدت چند روز
  • استفاده از داروهای ضد درد یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

بعد ار گذشت چند روز که درد و تورم عضله کاهش یافت بیمار باید با انجام نرمش  های کششی خاص تحت نظر پزشک معالج و فیزیوتراپ توانایی انعطاف عضلات  همسترینگ را بیشتر کند. این کار از مهمترین مراحل درمان بیمار است. بعد از  گذشت چند هفته و وقتی توانایی کششی و انعطاف عضله خوب شد بیمار باید نرمش  های تقویتی عضلات همسترینگ را انجام دهد. با افزایش قابلیت انعطاف و افزایش  قدرت عضله درد بیمار زودتر خوب شده و احتمال بروز این عارضه در آینده کم  میشود.

در صورتی که آسیب کششی عضلات همسترینگ بسیار شدید بوده و بصورت  پارگی کامل آن باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. این پارگی ها معمولا در محل اتصال تاندون عضله به توبروزیته ایسکیوم لگن است. عمل  جراحی بصورت برگرداندن دوسر عضلات یا تاندون ها یا تاندون به استخوان و سپس ترمیم آن است.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →