post_image

عمل جراحی که برای ساییدگی شدید زانو انجام میشود عمل تعویض مفصل  است. این عمل جراحی را معمولا برای کسانی انجام میدهند که شدت ساییدگی و آرتروز زانو در  آنها به حدی است که زانو درد ایشان به درمان های غیر جراحی منجمله مصرف داروهای ضد التهابی پاسخ  نمیدهد. در این بیماران پزشک معالج سطوح مفصلی اطراف زانو یعنی پایین استخوان ران و  بالای استخوان درشت نی را برداشته و سطوح فلزی را جایگزین آنها میکند. به این ترتیب بیمار صاحب یک مفصل مصنوعی  زانو میشود.

در صورتی که بیمار درست انتخاب شود یعنی واقعا نیاز به جراحی تعویض  مفصل داشته باشد و جراحی به خوبی انجام شود میتواند درد بیمار و تا حدود زیادی محدودیت  حرکت و تغییر شکل زانو را برطرف کند.

البته عمل جراحی تعویض مفصل زانو مانند هر جراحی دیگر ممکن است  با عوارضی همراه باشد گرچه  احتمال این عوارض بسیار کم است. عفونت، لق شدن مفصل مصنوعی از مهمترین عوارض احتمالی  این نوع عمل جراحی هستند.

زانو درد یکی از مشکلات رو به افزایش در جامعه ما است، به طوری‌که تعداد بیمارانی که برای درمان مشکلات زانو به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، روز به روز بیشتر می‌شود. روش‌های کایروپراکتیک و درمان دستی تأثیر بسیار زیادی در درمان بسیاری از مشکلات زانو دارد و باعث رفع درد و علائم ناراحتی زانو و جلوگیری از پیشرفت عارضه می‌شود.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →