post_image

آب درمانی در درمان دیسک کمر

آب درمانی، فیزیوتراپی، درمان‌های طبی،  انجام حرکات ورزشی مناسب و رعایت مسائل بهداشتی در ارتباط با حرکت در زمینه درمان بیماری‌های دیسک گردنی و کمری موثر است.

کمردرد در سنین بالا در بیشتر موارد به  دلیل تغییرات ستون فقرات در اثر پوکی استخوان و آرتروز و داشتن مشاغل سخت و در جوانان معمولا در اثر اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر که در اثر ورزش‌های  سنگین و حرکات غیر اصولی اتفاق می‌افتد ایجاد می‌شود.

احتمال بروز کمردرد در تمام سنین اعم از  جوانی، میانسالی و کهنسالی وجود دارد و این عارضه در مراحل اولیه معمولا با ورزش، حرکات فیزیوتراپی و استراحت بهبود می‌یابد. کمر درد همیشه به دلیل  در رفتگی دیسک کمر اتفاق نمی‌افتد، در بسیاری از موارد کمر درد به دلیل اسپاسم  عضلات اطراف ستون فقرات بروز می‌کند.

دیسک معمولا در نقاطی از بدن که بیشترین  حرکات مهره در آن وجود دارد مانند لولاهای حرکتی گردن و کمر اتفاق می‌افتد  که این مسئله بین مهره ششم و هفتم گردنی و بین مهره چهارم و پنجم کمری  شایع‌تر است.

علائم دیسک کمر

دیسک کمر غالبا به شکل درد تیر کشنده و  گاهی به شکل برق گرفتگی یا احساس گزگز در مسیر اعصاب مربوطه و همچنین  اختلال حس درد و حرارت در آن نواحی است. در شرایطی که بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) با درمان‌های طبی و استراحت بهبود نیابد و موجب اختلال در کارهای  روزمره بیمار شود و در صورتی که در معاینات علائم عصبی وجود داشته باشد با  صلاح دید متخصص مغز و اعصاب یا جراح دیسک کمر عمل جراحی دیسک انجام می‌شود.
دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →