بیماری گلف البو یا آرنج گلف بازان مشکلی است که بر اثر کشش بیش از حد تعدادی تاندون در سمت داخلی مفصل آرنج بوجود میابد. به علت شیوع بیشتر این بیماری در افراد گلف باز این نام را بر آن نهاده اند.

post_image

علائم گلف البو چیست

مهمترین علامت بیماری گلف البو درد بر روی برجستگی اپی کندیل داخلی آرنج است. این درد به قسمت داخلی ساعد هم انتشار پیدا میکند. خم کردن مچ دست و فشردن اجسام در دست شدت درد را افزایش میدهد. در این بیماری قدرت مشت کردن دست کم میشود.

          

تشخیص بیماری آرنج گلف بازان بیشتر با معاینه ای است که پزشک از بیمار به عمل میاورد. گاهی اوقات علائم سندروم تونل کوبیتال بسیار شبیه به بیماری آرنج گلف بازان میشود. پزشک معالج برای افتراق بین این دو بیماری ممکن است از تست الکترودیاگنوستیک یا نوار عصبی استفاده کند. گاهی اوقات استفاده از ام آر آی و در بعضی موارد سونوگرافی برای تشخیص بیماری آرنچ گلف بازان لازم است.

درمان آرنج گلف بازان

مهمترین اقدامات برای درمان آرنج گلف بازان عبارتند از

  • اجتناب از حرکاتی که شدت درد را افزایش میدهند
  • استفاده از داروهای ضد التهاب
  • استفاده از بریس های خاص آرنج و ساعد
  • تزریق داروهای کورتیکوستروئیدی در محل تاندون به توسط پزشک
  • شوک ویو تراپی Shock wave therapy
  • سرما درمانی و تحریک الکتریکی محل درد به توسط فیزیوتراپ

در صورتیکه انجام درمان های ذکر شده به مدت کافی نتواند درد آرنج بیمار را کاهش دهد ممکن است پزشک معالج تصمیم به عمل جراحی بگیرد. در حین عمل جراحی پزشک ارتوپد برش های ظریفی در محل اتصال تاندون عضلات خم کننده مچ دست به برجستگی اپی کندیل داخلی میدهد تا کشش بر روی تاندون کم شود. همچنین در صورت ایجاد بافت های ناجور در داخل تاندون آن بافت ها خارج میشوند.

برای حرکاتی برای تقویت آرنج کلیک کنید

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →