جراحی دست

درد دست

بیماری‌های مچ دست، بیماری‌های متفاوتی هستند که شایع‌ترین آنها مواردی هستند که با بافت نرم، عصب، عضله و تاندون مرتبطند.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مچ دست التهاب تاندون‌ها است که به علت استفاده بیش از حد یا غلط از دست اتفاق می‌افتد.

کسانی که بار و وسایل‌های بیش از حد تحمل، حمل می‌کنند یا ورزشکاران حرفه‌ای که به طور مرتب با وسایل ورزشی به طور غلط تمرین می‌کنند دچار التهاب تاندون‌های مچ دست می‌شوند.این استفاده غلط می‌تواند به صورت ضایعات عصبی مچ دست نیز خود را نشان دهد.

به عنوان مثال در خانم‌های میانسال با سابقه کار فراوان یا تایپ مکرر یا بیماری‌ زمینه‌ای دیابت یا تیروئید می تواند علائم درگیری عصبی -به علت تنگی کانال مچ دست – آشکار شود و به صورت درد شبانه و گزگز انگشتان در مراحل اولیه خود را نشان دهد.

بیماری‌های تاندونی اغلب با حرکت انگشت دست، درد بیشتری پیدا می‌کنند.

شکستگی مچ دست جزء شایع‌ترین شکستگی‌های بدن است که می‌تواند هم در افراد جوان دیده شود و هم در افراد پیر البته با زمینه پوکی استخوان.

در مورد شکستگی‌های مچ دست باید به یاد داشت که به علت نقش کلیدی دست در زندگی روزمره لازم است تشخیص و تمام مراحل درمان از گچ‌گیری گرفته تا جراحی، تحت نظر متخصصان این رشته انجام شود.

جراحی دست

دو وضعیت اصلى براى اندام فوقانى تعریف شده است: ۱. وضعیت عملکردی: در این وضعیت اندام فوقانى بهترین حالت را براى رسیدن به دهان، پرینه، براى چنگ‌زدن و فشاردادن دارد. در این وضعیت آرنج در یک زاویهٔ مستقیم یا نزدیک آن بوده، ساعد در حالت خنثى (وضعیتى بین سوپیناسیون و پروناسیون) قرار داشته، مچ ۳۰ْ اکستانسیون داشته و انگشتان خم شده‌اند. در هنگام آتل‌بندی، آرترودز، تنودز یا سایر حالاتى که احتمال خطر خشکى مفاصل وجود دارد، باید دست را در این وضعیت ثابت کرد.

۲. وضعیت استراحت: در این حالت مچ خم شده، انگشتان اکستانسیون یافته، ساعت معمولاً در حالت پروناسیون بوده و آرنج ممکن است در حالت اکستانسیون باشد. پس از صدمات و فلج و درد، اندام بدون اراده در این وضعیت قرار مى‌گیرد و از این رو به آن وضعیت آسیب نیز گفته مى‌شود.

منبع:فارس نیوز  ویستا

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →