استئوآرتریت یا همان آرتروز بیش از هرجایی زانوهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما خیلی از افراد مبتلا به آرتروز درد را در ناحیه باسن، دست ها و جاهای دیگر بدن تجربه می کنند که هر یک از آن ها، درمان های خاص خود را می طلبد.


 

post_image

 

علت اصلی درد و خشکی مفاصل شما چیست؟

برای میلیون ها نفر از بالغین پاسخ چیزی نیست جز آرتریت یا همان التهاب مفاصل که شایع ترین نوع آن استئو آرتریت یا همان ” آرتروز” است.

 

درد همراه با آرتروز از تحلیل غضروف استخوان ها ناشی می شود. غضروف موجود در انتهای تمام استخوان ها و مخصوصا مفاصل استخوان های بلند، باعث لغزندگی استخوان ها روی هم می شود.

 

درد ناشی از آرتروز شدیدا در ارتباط با فعالیت بدنی است. یعنی با کار و فعالیت، درد مفاصل بدتر و شدیدتر می شود و با استراحت آرام می گیرد.

اما همانطور که گفتیم آرتروز را می توان بر اساس محل ایجاد آن به انواع مختلفی تقسیم کرد.

 

1- درد استئوآرتریت در زانوها

آرتروز شایع ترین علت درد مداوم در زانوهای افراد بالای 45 سال است. درد استئوآرتریت در زانو مخصوصا موقع بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود و به مرور زمان نیز بدتر و بدتر خواهد شد.

 

اگر شما هم فردی مبتلا به آرتروز زانو هستید، بد نیست بدانید کاهش وزن بهترین راه خلاصی ازین دردهاست. مطالعه ها نشان داده اند کاهش تنها 5 تا 10 درصد از وزن می تواند فشار تحمیلی بر مفاصل زانو را تا چند برابر کم کند.

 

ورزش نیز با تقویت عضلات حمایت کننده استخوان ها و مفاصل، شدت دردها را کاهش خواهد داد. مخصوصا ورزشی که سبک بوده و به طور مرتب انجام شود.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →