علت اصلی درد و خشکی مفاصل شما چیست؟

برای میلیون ها نفر از بالغین پاسخ چیزی نیست جز آرتریت یا همان التهاب مفاصل که شایع ترین نوع آن استئو آرتریت یا همان ” آرتروز” است.

 

درد همراه با آرتروز لگن از تحلیل غضروف استخوان ها ناشی می شود. غضروف موجود در انتهای تمام استخوان ها و مخصوصا مفاصل استخوان های بلند، باعث لغزندگی استخوان ها روی هم می شود.

 

درد ناشی از آرتروز شدیدا در ارتباط با فعالیت بدنی است. یعنی با کار و فعالیت، درد مفاصل بدتر و شدیدتر می شود و با استراحت آرام می گیرد.

اما همانطور که گفتیم آرتروز را می توان بر اساس محل ایجاد آن به انواع مختلفی تقسیم کرد

post_image

درد آرتروز در ناحیه باسن

 

درد آرتروز در ناحیه نشیمنگاه و باسن شیوعی در حد یک سوم شیوع درد زانو را دارد. این درد مشابه درد زانو است. با راه رفتن و بالا رفتن از پله ها تشدید می شود و با استراحت آرام می گیرد. احتمال انتقال این نوع آرتروز در بین افراد خانواده و نسل های بعد بیشتر از آرتروز زانو است.

 

کاهش وزن می تواند در کاهش این درد ها مفید باشد، اما تاثیری که فعالیت بدنی منظم بر کاهش درد آرتروز مفصلی دارد را نمی توان برای آرتروز در ناحیه نشمینگاه در نظر گرفت.

 

مهم ترین توصیه ها برای مبتلایان به این نوع آرتریت، کاهش بالا رفتن از پله ها، عدم استفاده از صندلی های کوتاه، استفاده از توالت فرنگی و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین است.

 

 

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →