post_image

قسمت اعظم استحکام ساق را استخوان درشت نی تامین  کرده و بیشتر وزن انسان موقع ایستادن و راه رفتن از این استخوان عبور میکند. به  همین علت در حین درمان شکستگی  های ساق تاکید بیشتر پزشک معالج بر استخوان درشت نی است. وقتی هر دو استخوان ساق  شکسته میشوند متخصصین ارتوپد در غالب اوقات فقط استخوان درشت نی را جااندازی و تثبیت کرده و  کاری با استخوان نازک نی ندارند.

استخوان نازک نی با داشتن عضلات زیاد در اطراف خود و با وجود عروق  خونی خوب معمولا بدون درمان خاصی جوش میخورد. البته این جوش خوردن ممکن است در تصویر رادیوگرافی بعد از دو ماه  دیده نشده و نیاز به زمان بیشتری برای دیدن آن باشد. همانطور که گفته شد شکستگی های  این استخوان در غالب موارد جوش میخورند و فقط نیاز به زمان دارند.

در بعضی موارد ممکن است شکستگی این استخوان به علت  جابجایی زیاد جوش نخورد. این جوش نخوردن در غالب موارد علامتی نداشته و مشکلی برای  بیمار بوجود نمیاورد و نیازی هم به درمان نخواهد داشت. فقط تعداد معدودی از جوش نخوردگی  های استخوان نازک نی نیاز به درمان دارند.

علت درد ساق میتواند مشکلاتی جدای از وضعیت استخوان نازک نی باشد  که نیاز به بررسی دارد. بطور مثال اینکه ساق مدتی در گچ بیحرکت بوده و فرد روی  آن راه نرود و سپس در یک زمان هم گچ خارج شده و هم بیمار روی پا راه برود میتواند موجب  درد ساق شود.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →