منظور از جراحی بسته ستون فقرات، تثبیت مهره‌های ستون فقرات است.

این روش جدید بیشتر در افراد سالمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیمارانی که دچار بیماری‌های ریوی و دیابت هستند، به دلیل اینکه عمدتا قادر به گرفتن بیهوشی نیستند، کاندیداهای مناسبی برای این جراحی با استفاده از روش بی حسی موضعی هستند.

این جراحی به روش کم تهاجمی‌تر در فیوژن و برداشتن فشار یا دکمپرشن از روی نخاع ستون فقرات برای اولین بار در کشور و خاورمیانه اجرا می‌شود.

در این روش جراحی ابتدا بیمار موضعی بی حس می‌شود، سپس به وسیله دستگاه آندوسکوپی برش کوچکی بر روی پوست یا اسپینانس ایجاد می‌شود، بعد با کمک سیستم آندوسکوپ و دستگاه رادیولوژی حین جراحی و مانیتورینگ محل جراحی، اقدام به دژنراتیو یا رفع تنگی کانال نخاع و بی ثباتی در موضع می‌شود.

مزیت‌های این روش: نبود خونریزی، کاهش بسیار چشمگیر درد بعد از عمل جراحی، کاهش زمان بستری بعداز عمل (به مدت یک روز)، برگشتن سریع به کار و فعالیت‌های روزانه، کاهش نیاز به مراقبت پرستاری و پزشکی پس از جراحی از ویژگی‌های عمده این جراحی به شمار می‌رود.

اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته از این روش جدید استفاده می‌شود. در روش‌های گذشته این جراحی بیشتر با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شد و پس از آن بیمار حداقل به مدت یک هفته در بخش مراقبت‌های ویژه و بخش عادی بیمارستان بستری می‌شد.

درمان درد بیمار پس از جراحی زیاد و بازگشت به فعالیت روزانه با فیزیوتراپی‌های مکرر امکان پذیر است.

در جراحی با روش‌های قدیمی از وسایل و پیچ‌هایی برای داخل ستون فقرات استفاده می‌شد که پس از گذشت زمان بیمار را دچار عوارض ناشی از شل شدن پیچ و مهره‌ها می‌کرد،اما در این روش جدید به دلیل اینکه کمتر تهاجمی است فشار از ستون فقرات کاسته می‌شود و این پیچ و مهره‌ها بهتر تثبیت شده و حمایت می‌شوند .

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →