دیسک گردن:

دیسک بین مهره‌ای گردن به صورت بالشتک یا صفحه‌ای غضروفی بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار می‌گیرد و مانند کمک فنر اتومبیل باعث جذب فشارهایی می‌شود که به ستون مهره‌ها وارد می‌آید . بنابراین کار اصلی دیسک‌ها اینست که ضربات وارده به ستون فقرات را خنثی می‌کنند ، زیرا دیسک‌ها به هنگام وارد آمدن فشار، قابلیت تغییر شکل داشته و بدین طریق شدت ضربات را کاهش می‌دهند. شکل اصلی دیسک‌ها…

Existing Post Image

 جراحی دیسک گردن از طریق برش در پشت گردن:

 

روش دیگرانجام جراحی دیسک گردن از طریق برش در پشت گردن است . اکثر دیسک گردن از طریق جلو عمل میشوند ولی در موارد خاصی جراح شما ممکن است تصمیم بگیرد از راه پشت بیمار را عمل کند. در این روش نیز عضلات به کناری زده میشود و پس از رسیدن به استخوان پشت ستون فقرات با کمک دستگاه رادیوگرافی در اتاق عمل سطح ضایعه مشخص می‌شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ قسمتی از استخوان برداشته و عصب بیمار پیدا میشود و سپس عصب به کناری زده می‌شود و تکه دیسک از زیر آن بیرون کشیده می‌شود . در این روش نیاز به دیسک مصنوعی و پیوند استخوانی ( فیوژن ) نیست .

نتیجه عمل جراحی دیسک گردن:

نتیجه عمل دیسک گردن مانند همه جاهای بدن بستگی به فاکتورهای مختلف دارد ازجمله: مهارت جراح ، تجهیزات بیمارستانی ، واکنش بدن بیماران ، زمانی که از ایجاد بیماری سپری شده است تا بیمار تصمیم به جراحی بگیرد و نیز میزان صدمه عصبی ، ساختمانی و بیومکانیکی که قبل از عمل برای بیمار ایجاد شده است .
در کل 70 در صد بیمارن نتیجه عالی 20 در صد نتیجه متوسط می‌گیرند و 10 در صد ممکن است نتیجه راضی کننده نگیرند یا دچار عارضه شوند .

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن شایع نیست . در کمتر از 10 در صد موارد اتفاق می افتد این عوارض می‌تواند شامل آسیب به عصب صوتی، مری و یا عروق گردن باشد.

برای درمان دیسک گردن کلیک کنید

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Tagged with:  
Share →