انواع پرکردن دندان

اگر نیاز به پر کردن دندان داشته باشید شما انتخاب های بسیاری دارید.اما از انجا که هرنوع پر کردن دندان برای انواع دندان ها در شرایط مختلف ممکن است بهتر باشد دندانپزشک شما به شما کمک خواهد کرد تا باتوجه به عواملی از جمله محل و شدت پوسیدگی، هزینه پر کردن، و پوشش بیمه خود بهترین و مناسبترین نوع پرکردن دندان را برای خود انتخاب کنید.
انواع پر کردن دندان شامل مواد مختلف از جمله آمالگام، رزین کامپوزیت دندان، سرامیک ها و مواد پر کننده موقتی می باشد. که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، از جمله اینکه میزان ماندگاری این مواد با هم متفاوت می باشد بطور مثال آمالگام به مدت 10 سال، سرامیک ها به مدت 15 سال و رزین کامپوزیت به مدت 5 سال ماندگاری دارند. هزینه پر کردن دندان با مواد سرامیکی بیشتر از انواع دیگر می باشد. شرح کاملتر جوانب مثبت و منفی برخی از انواع پرکردن دندان به شرح زیر است:
پرکردن با طلا
امالگام نقره ای
کامپوزیت
سرامیک

مراحل کلی ترمیم دندان با آمالگام :

– تراش و برداشتن پوسیدگی : تراش برای آمالگام نوع خاصی هست و باید حفره رو به شکل گیردار درست کرد چون آمالگام به دندون نمیچسبه و باید در حفره گیر کنه تا در نیاد.
– اگر حفره عمیق هست باید اول کف بندی بشه . با چی ؟ با ماده ای به نام دایکال یا همون هیدروکسید کلسیم . چرا ؟ چون به عنوان لایه ای برای محافظت از پالپ دندون بکار میره و در دراز مدت باعث ساخته شدن یک لایه عاج محکم هم در زیر خودش میشه.
– استفاده از یک عایق حرارتی مثل یک لایه گلاس آینومر .چرا ؟ چون آمالگام فلز هست و حرارت رو به سرعت به اعماق دندون هدایت میکنه . پس زیرش یک لایه عایق حرارتی میزاریم .
– قرار دادن آمالگام و فرم دادن.
– تصحیح کوتاه و بلندی ترمیم
– پالیش سطح آمالگام

مراحل کلی ترمیم دندان با کامپوزیت :

– تراش برای کامپوزیت سیستم خودش رو داره و پوسیدگیها بدون آسیب رسیدن به بافت سالم دندان برداشته میشوند…
– شستشو
– استفاده از دایکال برای کف بندی اگر ترمیم عمیق هست.
– یک لایه گلاس آینومر برای جلوگیری از تحریک پالپ توسط کامپوزیت .
– استفاده از اسید مخصوص جهت تمیز کردن و افزایش قدرت چسبندگی کامپوزیت به دندان. ( اچینگ )
– شستشو
– خشک کردن مینای دندان ( البته عاج نباید خشک بشه که داستان خودش رو داره )
– مالیدن باندینگ ( مثل چسب عمل میکنه ) روی جدار حفره
– تاباندن نور آبی به باندینگ
– قرار دادن لایه لایه کامپوزیت
– تاباندن نور آبی پس از هر لایه
– به همین شکل لایه لایه پر میکنیم تا تمام شود
– فرم دادن سطح کامپوزیت سفت شده توسط فرز یا همون مته های دندانپزشکی
– تصحیح بلندی پرکردگی
– پالیش

چرا برخی ترمیم‌ها سیاه دیده می‌شوند؟

ترمیم‌هایی که به طور مستقیم در دندان‌ها انجام می‌گیرند به 2 دسته تقسیم می‌شوند؛ یکی مواد غیر همرنگ یا آلیاژ فلزی است به نام آمالگام که حدود 100 سال است برای پرکردن دندان‌ها به روش مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جنس این آلیاژ چیست؟

قسمتی از آن جیوه است و قسمتی دیگر پودر آلیاژ حاوی فلزاتی مانند مس، نقره و قلع به اضافه ترکیباتی دیگر که برای اصلاح خواص آلیاژ از آن استفاده می‌کنند. جیوه که به حالت مایع است با پودر مخلوط و اصطلاحا ملغمه‌ای تشکیل می‌شود که اول خمیری بوده و پس از چند دقیقه جامد می‌شود.

مواد همرنگ چطور؟

مواد همرنگ در واقع پایه رزین دارد که داخل این رزین ترکیباتی که پرکننده یا فیلر نام دارند، اضافه می‌شود تاخواص فیزیکی و مکانیکی و رنگ ماده را بهبود بخشد که به آنها کامپوزیت گفته می‌شود.

مواد همرنگ یا غیرهمرنگ برای چه دندان‌هایی استفاده می‌شوند؟

مواد فلزی هم ‌رنگ خوبی ندارند و هم بعد از مدتی املاح فلزی وارد نسج دندانی می‌شود و برخی تغییر رنگ‌های دایمی را در دندان ایجاد می‌کند. برای همین آمالگام برای دندان‌های جلو استفاده نمی‌شود و در دندان‌های خلفی قابل استفاده است. ولیکن مواد همرنگ علاوه بر دندان‌های خلفی در دندان‌های قدامی نیز کاربرد دارند.
پیشگیری هر چند پیشگیری از آسیب، ترک خوردن دندان و شکستگی دندان بطور کامل امکان پذیر نیست، انجام فعالیت های خاص می تواند احتمال ایجاد آسیب را کاهش دهد
در این رابطه باید به نکات زیر توجه کرد:
اجسام سخت همچون یخ، شیرینی سفت، استخوان یا خودکار را نجوید.
دندان قروچه نکنید و دندان های خود را به هم نسایید.زیرا هم موجب دندان درد و  هم موجب تر بین رفتن ترمیم میشود
اگر شما عادت دندان قروچه در زمان خواب دارید، از یک نگهدارنده یا محافظ دهان (نایت گارد) در زمان خواب استفاده کنید.
از ورزش های رزمی و دعوا دوری کنید.
همیشه کمربند خود را در اتومبیل ببندید و از کمربند مناسب برای ایمنی فرزند خود در زمان رانندگی استفاده کنید.
منزل خود را در برابر خطرهای احتمالی ناشی از برخورد با اجسام تیز یا لیز خوردن و افتادن که ممکن است باعث شکستکی دندان و ترک خوردگی دندان شود، ایمن نمایید. علاوه بر این لازم است مراقب کودکان خود بوده و از محافظ در بین پله ها و برای لبه های میز برای پیشگیری از ایجاد آسیب احتمالی استفاده کنید.
از دندانپزشکان حرفه ای درباره روش های پیشگیری و درمان آسیب ها و ترک خوردن دندان مشاوره بگیرید.
اگر شما یا فرزندتان فعالیت های ورزشی انجام می دهید، از محافظ دهان در زمان انجام این فعالیت ها استفاده کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)