در روند جوش خوردن استخوان ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. مهمترین این مشکلات عبارتند از

post_image

بد جوش خوردن شکستگی استخوان

 

بد جوش خوردن استخوان به وضعیتی اطلاق  میشود که در آن قطعات شکسته شده کاملا محکم به یکدیگر جوش خورده اند ولی نه در وضعیت  مطلوب. این مشکل وقتی بوجود میاید که شکستگی به درستی جااندازی نشده است و یا  جااندازی شده ولی بعدا مجددا جابجا شده است. البته اینکه قطعات شکسته شده به همان شکل  اولیه خود جوش نخورند همیشه مشکل ساز نیست.

بطور مثال اکثر شکستگی های ترقوه به صورتی  جوش میخورند که دو سر شکسته شده در مقابل هم قرار نگرفته اند. این وضعیت موجب میشود  تا استخوان کمی کوتاه شود ولی این تغییر شکل معمولا در کارکرد شانه و اندام فوقانی  مشکلی ایجاد نمیکند. بدن انسان بد جوش خوردن هر استخوان را وقتی از حد مشخصی بیشتر  نشده است تحمل میکند. این حد در هر استخوانی متفاوت است.

بد جوش خوردن شکستگی میتواند موجب تغییر شکل و یا کوتاه شدن استخوان  شود. این تغییر شکل بخصوص اگر در سطح مفصلی ایجاد شود میتواند در دراز مدت موجب بروز استئوآرتریت و ساییدگی مفصل شود. وقتی بد جوش خوردگی استخوان شدید باشد پزشک معالج اقدام به استئوتومی محل میکند  یعنی به توسط عمل جراحی محل بد جوش خوردگی را مجددا میشکند و بعد از قرار دادن قطعات  شکسته شده در وضعیت مناسب آنها را به توسط پیچ، پلاک یا نیل به یکدیگر فیکس میکند.

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →