تومورهای استخوانی بدخیم

تومورهای بدخیم اولیه عضلانی استخوانی نسبتا نادرند و از بافت های همبندی و حمایتی ( سارکومها ) یا اجزای مغز استخوان ( میلومها ) منشاء می گیرند . تومورهای بدخیم اولیه عضلانی استخوانی عبارتند از استئوسارکوم ، کندروسارکوم، سارکوم یووینگ و فیبروسارکوم ، سارکوم های بافت نرم نیز شامل لیپوسارکوم ، فیبروسارکوم بافت نرم و رابدو میوسارکوم هستند . متاساتاز تومورهای استخوانی به ریه ها بسیار شایع است .

سارکوم استئوژنیک ( استئوسارکوم ) شایع ترین و کشنده ترین تومور بدخیم اولیه استخوان است . میزان مرگ و میر بالای این تومور از آن جهت است که در مراحل اولیه بیماری به ریه ها انتشار می یابد. سارکوم استئوژنیک بیشتر در مردان بین سنین 10تا25سال ( در استخوان هایی که رشد سریعی دارند ) ، در افراد سالمند مبتلا به بیماری پاژه و به دنبال تابش پرتوهای یونیزان دیده می شود و به صورت درد ، تورم ، محدودیت حرکتی و کاهش وزن ( به عنوان یافته شوم ) تظاهر پیدا می کند . توده استخوانی معمولا قابل لمس ، غیر متحرک ، و حساس است . گاهی گشاد می شود. ضایعه اولیه ممکن است هر استخوانی را گرفتار کند ولی قسمت تحتانی استخوان ران ، قسمت فوقانی درشت نی و قسمت فوقانی استخوان بازو بیشتر از سایر مناطق مبتلا می شوند .

تومورهای بدخیم غضروف هیالین ، کندورم سارکوم نامیده می شود . این تومورها ، از نظر شیوع دومین تومور بدخیم اولیه استخوان محسوب می شوند . کندروسارکوم ست ) و به صورت توده های بزرگ ، حجیم و با رشد لگن ، دنده ها ، استخوان ، ران و بازو ، مهره ها ، کتف و درشت نی ، متاستاز به ریه ها در کمتر از نیمی از مبتلایان اتفاق می افتد

سرطان استخوان یک نوع بسیار سخت و جدی از سرطان است و زمانی اتفاق می افتد که سلولهای استخوان ساز دچار مشکل شوند. هر ساله در ایالات متحده، این سرطان به شکل تومر استخوانی در بیش از دو هزار نفر تشخیص داده می شود. این سرطان در کودکان و نوجوانان شایع تر است و در افراد بزرگسال به خصوص هرچه پیرتر می شوند، کمتر دیده می شود اما دلیل بر این نیست که اصلاً برای بزرگسالان اتفاق نیفتد. سرطان استخوان  متاستاتیک در بزرگسالان شایع تر است. این نوع سرطان از یک ناحیه سرطانی دیگر به استخوانها شیوع می یابد.

انواع سرطان

سرطان استخوان انواع مختلف دارد. شش نوع متداول دارد که با استئوسارکوم شروع می شود. این متداولترین نوع سرطان استخوان است و بیشتر در جنس مذکر بین سن 10 تا 25 سالگی اتفاق می افتد. معمولاً تومورهای استخوانی در استخوانهای دراز دستها و پاها، اطراف زانوها و شانه ها ایجاد می شود. احتمال پخش شدن این سرطان به ریه ها بسیار زیاد است.  احتمال زنده ماندن در 5 سال، 65% می باشد.

یک نوع بسیار حاد سرطان استخوان تومور اوینگ است که معمولاً در بچه های بین 4 تا 14 سال اتفاق می افتد. این نوع سرطان نیز در جنس مذکر شایع تر است و به ندرت در افراد بالای 30 سال اتفاق می افتد. این سرطان معمولاً در وسط استخوانهای دراز دستها و پاها خود را نشان می دهد. احتمال زنده ماندن در سه سال تقریباً 65% می باشد.

کندروسارکوم تومور سرطانی است که تقریباً یک چهارم همه تومرهای بدخیم را شامل می شود و دومین نوع جدی سرطان استخوان به حساب می آید. این سرطان در سلولهای غضروفی ایجاد می شود و به طور شگفت انگیزی غیرقابل پیشبینی است. این تومرها ممکن است پخش شونده باشند و یا روند شکل گیری کندی داشته باشند. در آندسته از سرطانها که روند شکل گیریشان کندتر است احتمال زنده ماندن تقریبا 90% است. در دسته دیگر که شکل گیری سریع دارند شانس زنده ماندن در 5 سال فقط 30% است.

منبع:مقاله    تهران کایندز

دکتر ریحانی یساولی، جراح و متخصص ارتوپدی
متخصص ستون فقرات در تهران

Share →